Balkansambel – powrót dobrych znajomych

Balkansambel to słowacki brass band, który łączy muzykę bałkańską ze rodzimą muzyką ludową, jazzem i muzyką klasyczną. Wielodyscyplinarne, wielogatunkowe doświadczenie muzyków Balkansambel pozwala im mieszać pozornie niekompatybilne style muzyczne. Pomysły muzyczne kompozytora i multiinstrumentalisty Marka Pastírika orzeźwiająco przeplatają się ze swobodnymi improwizacjami. Ich występy na żywo to zapewniają niezapomniane przeżycia, adrenalina wzbogacona o rytmiczną siłę i dowcipne przekomarzanie się z publiką. Ich drugi album Šlamastika został wydany w 2016 roku i pokazuje, jak nowatorsko muzycy Balkansambel podchodzą do tego, co uważamy za muzykę orkiestr dętych. Wyobraź sobie muzykę Bacha z greckimi rytmami levendikos lub Carmen Bizeta jako bułgarski taniec weselny, a zbliżysz się do muzyki Balkansambel. Ten wyjątkowy zamysł zwrócił uwagę jury World Music Chat Europe; w styczniu 2017 r. zajęli 15. pozycję w WMCE. Balkansambel został również wybrany na Tallin Music Week 2017. Występowali na Pannonice w 2017 roku oraz udanie nakręcili niezapomniany Bałkański Sylwester Prawosławny z Pannoniką w krakowskiej Alchemii w styczniu 2019 roku.

Dyskografia: Balkansambel (2014), Šlamastika (2016)

Skład:

  • Szef kuchni, który pilnuje receptur i osobiście dogląda bałkańskiego kotła: Marek Pastírik – saksofon, duduk, kaval, gajda, taragot
  • Manager i równocześnie pomocnik szefa kuchni: Martin Noga – puzon, kontrabas, trąbka
  • oraz: Juraj Hodas – tuba (helikon), Andrej Rázga – trąbka, Piotr Vaňouček – akordeon, Martin Hrubý – bębny, Zuzana Burianová – wokal, Victoria Pastíriková – śpiew, klarnet, Anna Kureková/ Veronika Važanová – śpiew.

Karnety na Festiwal kupisz >>> ekobilet.pl/ckis