Zoord został założony przez jednego z najbardziej znanych na świecie drumlistów*, Árona Szilágyi w 2014 roku. Trio gra energiczną muzykę taneczną inspirowaną tradycyjnymi melodiami Csangó, z wirtuozowskim graniem na drumli, ciężkimi ludowymi bębnami oraz emocjonalnymi skrzypcami i wokalem.
Muzyka ta wywodzi się z obszarów położonych pomiędzy pograniczem mołdawsko-rumuńskim, Bukowiną i Siedmiogrodem. Zoord kreuje dźwiękowy świat w pełni akustyczny, ale taki, który może zostać doceniony przez miłośników muzyki elektronicznej. Ktoś powiedział, że ich muzyka miesza i łączy dzikość syberyjskiego stepu i węgierskie przyprawy z organicznym transem. Ktoś inny, że to muzyka dla tańczących stóp, głodnej duszy i bijącego serca przepełniona węgierskim duchem.
Debiutancka płyta zespołu o tytule tożsamym z nazwą zespołu wyszła w 2016 roku i odniosła sukces nie tylko wśród krytyków, ale także została polubiona przez publiczność. Oprócz światowych scen muzycznych największych europejskich festiwali koncertowali w najzimniejszym miejscu na Ziemi w Jakucji (zimą!), w Kazachstanie, a także koncertowali w Japonii. Warto przypomnieć że Zoord koncertował już na festiwalu Pannonica w 2017 roku i koncert ten został zapamiętany jako jeden z najbardziej niezwykłych i energetycznych.
Najnowszy album „Żeglarze Międzygalaktycznego Stepu” ukazał się pod koniec lutego 2021 r. Album ten jest pełen przygód, daleki od swoich pierwotnych korzeni. Są tu wyczuwalne wszystkie cząsteczki sadzy z lokomotywy spalinowej w tunelu kolejowym Gyimes i zapach łba owcy gotującej się obok kirgiskiej jurty. Świat się rozszerza, a jednocześnie staje się jedną osobą! Muzyka, tak samo jak wibracje harmoniczne, są częścią wszechświata od czasów Wielkiego Wybuchu. Od tego czasu wszechświat się rozszerzył, podobnie jak Zoord – poszukując nowych granic własnej muzyki.
*drumla – ludowy instrument muzyczny z grupy idiofonów szarpanych (ang. jew harp albo Jew’s harp, węg. doromb)