ZOORD – PO PROSTU TRANS

Zoord został założony przez jednego z najbardziej znanych na świecie drumlistów*, Árona Szilágyi w 2014 roku. Trio gra energiczną muzykę taneczną inspirowaną tradycyjnymi melodiami Csangó, z wirtuozowskim graniem na drumli, ciężkimi ludowymi bębnami oraz emocjonalnymi skrzypcami i wokalem.

Muzyka ta wywodzi się z obszarów położonych pomiędzy pograniczem mołdawsko-rumuńskim, Bukowiną i Siedmiogrodem.
Zoord kreuje dźwiękowy świat w pełni akustyczny, ale taki, który może zostać doceniony przez miłośników muzyki elektronicznej.
Ktoś powiedział, że ich muzyka miesza i łączy dzikość syberyjskiego stepu i węgierskie przyprawy z organicznym transem. Ktoś inny, że to muzyka dla tańczących stóp, głodnej duszy i bijącego serca przepełniona węgierskim duchem.

Debiutancka płyta zespołu o tytule tożsamym z nazwą zespołu wyszła w 2016 roku i odniosła sukces nie tylko wśród krytyków, ale także została polubiona przez publiczność. Oprócz światowych scen muzycznych największych europejskich festiwali koncertowali w najzimniejszym miejscu na Ziemi w Jakucji (zimą!), w Kazachstanie, a także koncertowali w Japonii. Warto przypomnieć że Zoord koncertował już na festiwalu Pannonica w 2017 roku i koncert ten został zapamiętany jako jeden z najbardziej niezwykłych i energetycznych.

Najnowszy album „Żeglarze Międzygalaktycznego Stepu” ukazał się pod koniec lutego 2021 r.
Album ten jest pełen przygód, daleki od swoich pierwotnych korzeni. Są tu wyczuwalne wszystkie cząsteczki sadzy z lokomotywy spalinowej w tunelu kolejowym Gyimes i zapach łba owcy gotującej się obok kirgiskiej jurty. Świat się rozszerza, a jednocześnie staje się jedną osobą! Muzyka, tak samo jak wibracje harmoniczne, są częścią wszechświata od czasów Wielkiego Wybuchu. Od tego czasu wszechświat się rozszerzył, podobnie jak Zoord – poszukując nowych granic własnej muzyki.

*drumla –  ludowy instrument muzyczny z grupy idiofonów szarpanych (ang. jew harp albo Jew’s harp, węg. doromb)

Karnety na Festiwal kupisz >>> ekobilet.pl/ckis

Zoord