Angelite. Niebiańskie głosy z Bułgarii

„Mistyczny, metaliczny, nowoczesny. To chyba prawdziwy sekret bułgarskich głosów i naturalność, z jaką muzyka, style, czasy i tradycje łączą się w tej muzyce. Cud! «  Die Zeit  

The Bulgarian Voices – Angelite to nazwa używana przez zespół od 1995 roku. Ale chór istnieje od polowy lat osiemdziesiątych. Od 1987 r  datuje sie współpraca z agencją producencką i menedżerską Jaro, która stoi za międzynarodowym sukcesem zespołu.
Nikt kto zetknął sie z muzyką chóru Angelite nie jest w stanie wyrzec się fascynacji i zauroczenia jego brzmieniem. Przed upadkiem żelaznej kurtyny był znany tylko wtajemniczonym na Zachodzie, ale potem Bułgarian Voices ruszył na podbój świata.  W 1993 r. (oraz powtórnie, rok później) zespół otrzymał  nominacje do nagrody Grammy. Chór m.in. wystąpił na gali z okazji przyznania  Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo  w 1996 r (wspólnie z Janem Garbarkiem) oraz na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji 850-lecia zalożenia Moskwy. Koncertował na całym świecie od Watykanu po Indie, Od Meksyku po Japonię. Zespołowi poświęcono też rozkładówkę w The New York Times.

Chór znany jest z projektów realizowanych we współpracy z innymi artystami: np. nagrany w 1995 roku z Siergiejem  Starostinem, Michaiłem Alperinem i zespołem śpiewaków z Tuwy Huun Hur-Tu album „Fly Fly My Sadness”. Chór współpracował także przy innych projektach z Enrique Morente,  António Zambujo a nawet rumuńską Fanfarą Ciocărlia. W 2003 r Phil Collins skomponował specjalnie  dla chóru Angelite utwór  Transformation, który stał się tytułowym utworem disneyowskiej produkcji „Mój brat niedźwiedź” (Brother Bear).  W podobnym czasie dziewczyny współpracowały z japońskimi perkusistami z Kodo, Norymberską Orkiestrą Symfoniczną oraz wystąpiły na koncercie z Bobby McFerrinem.

Chór kobiecy – Bulgarian Voices Angelite prezentuje niezwykły program muzyczny, w którym tradycyjny, wręcz starodawny folklor miesza się z nowoczesnością.

Zróżnicowany program koncertu podkreśla wyjątkowe walory wokalne 20 śpiewaczek – dysponujących niezwykłym polifonicznym instrumentem w postaci głosów chórzystek i solistek  – kontynuatorek sławnej, wielowiekowej tradycji bułgarskiej sztuki śpiewu. Jednym z łączących elementów muzycznych w tym projekcie jest rytm. Bułgarska muzyka ludowa obfituje w nieregularne, asymetryczne środki wyrazu – określone przez sławnego kompozytora Belę Bartoka jako „bułgarski rytm”. Wiele utworów jest zbudowanych na tej podstawie rytmicznej.

W ciągu ponad trzydziestu lat istnienia, chór Bulgarian Voices Angelite odcisnął niezatarte piętno na współczesnych muzykach i kulturze popularnej. Dawne, ludowe i jednocześnie postmodernistyczne brzmienie Angelite uświadamia nam, że ludzki głos jest najpotężniejszym, najbardziej wszechstronnym instrumentem, jaki kiedykolwiek stworzono. Bez zbędnych ozdób, bez barier kulturowych i językowych, występy zespołu zapewniają jedno z najbardziej wyjątkowych i fascynujących doświadczeń we współczesnej muzyce.

Po 16 latach współpracy z dyrygentem  Georgi Petkovem, w 2019 r opiekę artystyczną nad chórem objęła kobieta –  doświadczona i utytułowała Katya Barulova. Rok 2019 zapowiada się dla zespołu niezwykle intensywnie (trasy koncertowe po Japonii i Chinach). W drugiej połowie roku zapowiadana jest także oficjalna premiera kolejnego albumu zatytułowanego „Heritage”.

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami