Artyści 2. Pannonica Folk Festival 2014

Lista zespołów występujących podczas 2. Pannonica Folk Festival

1. Kud „Kruna” Velijko Polje (SRB)
2. Duvački Orkestar „Zlatna Jabuka Nebojse Ivanoviča (SRB)
3. Čači Vorba (PL)
4. Besh-o-droM (HU)
5. Sokół a Orkestar feat. Maja Sikorowska i Paulina Bisztyga (PL)
6. Kapela Timingeriu (PL)
7. Jazgot (PL)
8. Boban i Marko Markovič Orchestra (SRB)

Kud „Kruna”

Kud Kruna jest jednym z wielu świetnych zespołów folklorystycznych w jakie obfituje Serbia. Zespół pochodzi ze wsi Veliko Polje na obrzeżach Obranovca. Wizytówką zespołu są tańce z północnej i wschodniej Serbii, ale repertuar zespółu obejmuje bez mała tańce z całej Serbii. Zespołowi akompaniuje własna sekcja instrumentalna, Od kilku lat KUD Kruna wzmacnia swoją pozycję pod kierownictwem Żiki Nikolića, koncertuje zagranica, coraz częściej gości w programach serbskiej telewizji publicznej (ostatnio na koncercie noworocznym w I 2014). Występ KUD Kruna podczas Pannoniki będzie miał szczególny charakter ze względu dramatyczny kontekst jakim stała się katastrofalna powódź na Bałkanach, która najsilniej w V 2014 dotknęła własnie region m. Obrenovac. Miasto zostało zalane w 80% . Są ofiary w ludziach, straty materialne wciąż nie zostały oszacowane, Powódź dotknęła większość członków zespołu.

Kud Kruna (2)

Kud Kruna press 2

Duvački Orkestar „Zlatna Jabuka” Nebojse Ivanoviča

Duvački Orkestar „Zlatna Jabuka” to typowy bałkański brass band, o cygańskich korzeniach, ale równocześnie uznana marka wśród setek orkiestr dętych jakie istnieją w południowej Serbii. Powstał w Surdulicy w 1968 r, założony przez ojca obecnego lidera orkiestry Nebojše Ivanovića. Orkiestra przyjęła swoją nazwę po sięgnięciu po „Złote Jabłko” na jednym z pierwszych festiwali w Guczy. Od tej pory jeszcze kilkakrotnie kwalifikowała się do ścisłego finału, gdzie trafia 30-40 najlepszych serbskich orkiestr dętych. Na sukcesora po Nebojše typowany jest jego syn Vladimir (20 l), który jako młodziutki chłopak w 2005 r wygrał konkurs młodzieżowy i zdobył Złote Jabłko w Guczy, czym zasygnalizował swój nieprzeciętny talent do trąbki. Pomiędzy przygotowaniami do kolejnych edycji festiwalu w Guczy orkiestra sporo koncertuje po całych Bałkanach, grywa na weselach, zatrudniana jest jako zespół sesyjny.

Marcin zlatna Jabluka (2)

http://youtu.be/nQu-RZgHep0

Čači Vorba

Fot: Krzysztof Werema - Vintage Agency

Fot: Krzysztof Werema – Vintage Agency

Czyli szczera mowa, idąc dalej – absolutnie szczera muzyka. Lubelska grupa muzyków, o których z czystym sumieniem można powiedzieć, że są ambasadorami Polski w zakresie muzyki tradycyjnej. Ich twórczość obejmuje muzykę Karpat, Bałkanów, a przede wszystkim Romów z rożnych zakątków Europy. Doceniani nie tylko przez wybitnych znawców (radiowa „Dwójka” przyznała im nagrodę „Folkowy Fonogram Roku” za płytę „Tajno Biav”, a europejskie magazyny zaliczają ich do grona najlepszych wykonawców World Music), ale także przez międzynarodową publiczność. Na Pannonica Folk Festival zabrzmi przejmujący głos znakomitej skrzypaczki i wokalistki Marii Natanson w towarzyszeniu czterech niezwykle biegłych instrumentalistów: Pawła Sójki, Roberta Brzozowskiego, Sebastiana Szebesta oraz Piotra Majczyny.

Besh-o-droM

Supergrupa BESH O DROM zalicza się od lat do ścisłej europejskiej czołówki sceny etno. Etniczne korzenie ich muzyki tkwią na Bałkanach, ale czerpią inspiracje z wielu tradycji, stąd w ich muzyce słychać również motywy węgierskie, żydowskie, cygańskie i orientalne. Siłą zespołu jest niezwykła sekcja dęta, odznaczająca się niesamowita energią. Skomplikowana ornamentyka bałkańska łączy się w ich graniu ze współczesnym myśleniem o muzyce. Muzyka Besh o droM jest zarazem akustyczna i elektroniczna, ludowa i miejska, zachodnia i wschodnia, podobnie jak Budapeszt, z którego pochodzą – miejsce na styku kultur i tradycji…Zespół założyli w 1999 roku Ádám Pettik i Gergely Barcza. Pierwszy z nich śpiewa i gra na instrumentach perkusyjnych, grał w wielu węgierskich zespołach, współpracował też z Boban Markovič Orkestar z Serbii i francuskim Noir Desir. Drugi zaś jest saksofonistą, grającym też na ludowych fletach. Skład zespołu szybko się rozrósł, a jego stylistyka nabrała barwy. Zespół wielokrotnie występował na najbardziej uznanych światowych festiwalach (np. WOMAD), a ich płyty wydawane były przez cenione wytwórnie, jak nr 1 w branży: Asphalt Tango Records z Niemiec. Besh o droM to jedna z najjaśniejszych gwiazd 2.Pannonica Folk Festiva i … jeszcze jeden powód, żeby kochać Węgry.


Aktualny skład BESH O DROM to:
Gergely Barcza – saksofon altowy, kaval, flet pasterski, EWI, ney
Vilmos Seres – saksofon altowy, klarnet
Ádám Pettik – darbuka, instrumenty perkusyjne, wokal
József Csurkulya – cymbały
Attila Sidoo – gitara
Attila Herr – gitara basowa
Péter Vadász – bębny
Lili Kaszai – wokal

Marcin besh o Drom 2a


Sokół a Orkestar feat. Maja Sikorowska i Paulina Bisztyga

Sokół + maja press

Kapela Timingeriu

SONY DSC

Jazgot

Choć Jazgot to zespół dość młody stażem (istnieje coś ok. 3,5 roku), to składa się z utytułowanych muzyków, którzy opanowali sztukę grania na swoich instrumentach tak dalece, że stać ich w równym stopniu na wirtuozerię i zabawę dźwiękiem.

Bardziej od nazwy zespół adekwatną nazwę dla tej grupy byłaby „orkiestra”, ponieważ do podstawowego, pięcioosobowego składu dołączają często zaprzyjaźnieni artyści. Trzon grupy stanowią muzycy częściowo związani ze słynną rodziną Trebuni -Tutków z Białego Dunajca: Jan Trebunia-Tutka – pochodzący ze znanej wszystkim podhalańskiej rodziny artystów – mistrz altówki, wokalista z przejmującą barwą głosu, Andrzej Jarząbek – wirtuoz skrzypiec skrzypce, w jego głosie jest i czardasz, i romanca; Andrzej Polak – prym; Robert Czech – cymbały; Józef Dorula – akordeon.

jazgot wordpress

Płyta Jazgotu jest „Muzyko, siłę daj” jest albumem, na którym brzmi nowocześnie aranżowana muzyka ludowa i autorskie kompozycje. Brzmienie zespołu ubarwiają inspiracje muzyką węgierską, rumuńską, cygańską.  Są takie utwory, jak „Przestroga”, czy „Śleboda” – muzyczne i filozoficzne DNA Podhalan, wzniosłe, góralskie dumanie obecne w tekstach zespołu i w przywołanym wierszu bohatera podhalańskiego, założyciela Konfederacji Tatrzańskiej,  Augustyna Suskiego.  Jest też na płycie piosenka – credo – „Muzyko, siłę daj”, która w bałkańskim rytmie  poruszy do tańca każdą duszę; jest również  „Makedonsko Devojče”, standard ludowy, wykonywany już przez wielu mistrzów, ale tutaj niezwykły, bo ta macedońska tęskna nuta  jest pomnożona przez góralską tęsknicę. Motywem przewodnim płyty i zapewne także koncertu podczas Pannoniki jest zamiłowanie do grania i radość obcowania z muzyką, która, niewątpliwie, ma szansę stać się również udziałem widzów festiwalu „w szczerym polu, nad Popradem”.

Jazgot – dla nas rewelacja!!!

Posłuchajcie tej interpretacji, przejmująca.

Boban i Marko Markovič Orchestra

Na zakończenie koncertowej części Pannonicy na scenie pojawią się dwie najważniejsze, bałkańskie trąbki. Ojciec i Syn. Boban i Marko.

Boban Marko Marković Orchestra – Król i Książe gatunku balkan brass. Choć dziś należałoby ich przedstawiać w odwrotnej kolejności, bo to Marko wiedzie prym w kilkunastoosobowej orkiestrze, u boku legendarnego ojca – Bobana. Ambasadorzy serbskiej trąbki. Stali bywalcy festiwalu w Gučy. Grana przez nich muzyka to połączenie tradycyjnego folkloru Bałkanów – iskrzących čočków, porywających kolo – oraz nowoczesnych brzmień, za sprawą których publiczność traci kontakt ze stateczną rzeczywistością, dając się ponieść mającemu w sobie coś z pierwotnej dzikości – nieprawdopodobnemu szaleństwu. Temperament w czystej postaci.

Boban koncert 3

boban żółte tło