Balkan Sevdah – zderzenie pięciu osobowości, zbiorów doświadczeń i wrażliwości.

Muzycy Balkan Sevdah podzielą się z publicznością Pannoniki swoją pasją, jaką jest tradycyjna muzyka Półwyspu Bałkańskiego, by wspólnie czerpać radość z odkrywania brzmień sączących się ze źródeł Driny i Wardaru, z gwaru i zadumy miasteczek ukrytych nad brzegami Naretwy i w dolinach Rodopów, Pirinu i gór Dynarskich. Do tych miejsc, pełnych egzotycznych dźwięków, intensywnych woni kwiatów, ziół i pieczonych jagniąt, wspaniałych budowli i bujnej przyrody wracają często ciałem, a dzięki muzykowaniu, także duchem.

Balkan + Anica

Starają się uchwycić esencje melodii i połączyć je z własnym pojmowaniem tej niezwykle bogatej i różnorodnej tradycji. Efektem jest muzyka melodyjna, dynamiczna, czasem refleksyjna, momentami dzika, pełna temperamentu i nastroju charakterystycznego dla południowo-wschodniego krańca naszego
kontynentu. Od stycznia br. wzbogacili brzmienie zespołu o etniczne bębny (Anika).

Tu Balkan Sevdah w jadnej z najpiękniejszych „sevdalinek”.

Muzyka i taniec na Bałkanach tworzą nierozerwalny związek. Gdy rozbrzmiewa tradycyjna melodia spontanicznie ludzie zaczynają tworzyć korowód taneczny. W trakcie koncertów Balkan Sevdah stara się nawiązać do tych obyczajów przeprowadzając mini warsztat tańców. A chętnych na tańce na Pannonice nigdy nie brakuje! Rzecz rozpoczyna się od krótkiego pokazu, żeby jasne się stało, że najprostszy taniec – pravo horo – swoją nazwę zawdzięcza właśnie prostocie. Dopiero potem tworzy się korowód i zabawa rozkręca się na całego.

Karnety na cały festiwal kupisz tutaj

Bilety na pojedyncze dni kupisz tutaj