Danijela – pierwsza kobieta, ktora rzuciła wyzwanie mistrzom trąbki

Orkestar Danijela to pierwszy serbski zespół, w którym rolę lidera sprawuje kobieta. Już sam ten fakt czyni grupę wyjątkową, a to dopiero początek dłuższej listy niepodważalnych atutów. W repertuarze orkiestry znajduje się zarówno starsza , jak i nowsze myzyka tradycyjna, ale nie tylko – zespół sięga także po nowoczesne utwory zagraniczne, a zwłaszcza muzykę bałkańską i romską.

Danijela2

Orkiestra Danijela powstała w lutym 2003 roku. Jej poszczególni członkowie mieli wówczas od 6 do 10 lat. Najmłodszym muzykiem był właśnie sześcioletni perkusista, Bojan Vesselinović. Początkujący bębniarz dźwigał 10-kilogramowy bęben, choć sam ważył zaledwie 12 kilo. Niski wzrost nie przeszkodził mu w tym, aby przyciągnąć uwagę Svety Pasuljković. Perkusista The Fejat Sejdić Orchestra był tak zachwycony talentem małego Bojana, że w ramach bezinteresownej pomocy podarował mu nowy bęben.

Już w roku założenia orkiestra została dostrzeżona podczas festiwalu w Gučy. Gdy sam Boban Marković wręczał wyróżnienie Danijeli, nazwał ją „księżniczką trąbki” – dziewczyna po dziś dzień wspomina to określenie z dumą i rozrzewnieniem., chociaż od tamtej pory zespół wywalczył już wiele nagród i odznaczeń w swojej branży. Każdy członek Orkestar Danijela zdobył muzyczne wykształcenie, co wyraźnie wpływa na jakość wykonywanej na scenie muzyki.

Zespół oczywiście pamięta , skąd pochodzi. Jak wiadomo, w ich rodzinnym kraju nie można świętować żadnej okazji bez akompaniamentu trębaczy – nic dziwnego, że Orkestar Danijela jest mile widzianym gościem podczas wszelkich regionalnych obchodów. Wśród najważniejszych serbskich wydarzeń, w których grupa brała aktywny udział, na pierwsze miejsce wysuwa się oczywiście Guča. Muzycy z Orkestar Danijela występowali tam od 2003 do 2014 roku. Oprócz tego odwiedzili Zlatibor, Zvornik, Negotin, Boljevac, Banja Lukę, Kotražę, Nowy Sad oraz Belgrad. W 2006 roku młodzi trębacze reprezentowali Serbię podczas festiwalu „Joy of Europe”. W Polsce dali koncert podczas festiwalu Lobesz, a w 2010 roku wystąpili w Hiszpanii (w Barcelonie i w Madrycie). Oprócz tego Orkestar Danijela zagrała także w Szwajcarii, Grecji i wielu innych miejscach – odwiedziła kilka festiwali i konkursów, otwierała prestiżowe wydarzenia, grała podczas koncertów humanitarnych i innych ważnych uroczystości. Za każdym razem jej żywiołowe występy były entuzjastycznie oklaskiwane przez zgromadzone pod sceną tłumy. Jesteśmy pewni, że tak samo będzie podczas koncertu, jaki już tego lata dadzą na Pannonice.

Fani Danijeli oraz ogólnie bałkańskiego brassu mogą podziwiać swoich idoli także na ekranie. W 2004 roku serbska telewizja RTS wyprodukowała film dokumentalny „Dziewczyna z trąbką”, którego gwiazdą była właśnie Danijela. Z ramienia RTS powstały także krótkometrażowy film „The School Held Us Together” (2007) oraz dokument „Danijela” (2008). Najnowszym filmem poświęconym dokonaniom orkiestry jest pochodzący z 2016 roku „Breathing”, zrealizowany przez VICE w ramach serii „Young Heroes”.

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami