Disco Cosmopolitani! Największe hity Shantela & Bucovina Club odbiją się echem Beskidu Sądeckiego!

Ambasadorów muzyki Bałkanów można by dziś wyliczać na palcach, co najmniej kilku dłoni. Tych, którzy tam wyrośli i z muzyką we krwi, przebyli długą podróż z kafan i ulic byłej Jugosławii, tudzież cygańskich wiosek i przedmieść, po największe sceny świata. Wielu z nich mieliśmy okazję, lub planujemy gościć na Pannonice. Z nim, bez wątpienia jednym z największych propagatorów ognistej muzyki Południowo-Wschodniej Europy, historia toczyła się nieco inaczej. Stefan Hantel, popularny twórca, znany jako Shantel urodził się w Mannheim (Niemcy). W tętniącym zachodnim życiem Frankfucie nad Menem, odnalazł ciekawość wobec swoich korzeni.

Kosmopolita o bukowińskich korzeniach

Rodzina producenta, DJ-a, gitarzysty, autora „Disco Boya”, wywodzi się z Bukowiny, historycznej krainy, leżącej obecnie na terenie Ukrainy i Rumunii. Wrażliwość i fascynacja kulturą bałkańską, znalazły odzwierciedlenie w muzyce elektronicznej, którą tworzył, rozgrzewając parkiety największych kubów świata. Zasłużenie stał się ikoną popkultury, nie tylko w Niemczech i Europie, ale także poza granicami Starego Kontynentu. Jego kolejne albumy, wprawiały w taneczną euforię rzeszę entuzjastów rumuńskich, serbskich, czy macedońskich trąb, nostalgicznych melodii, w których gorzka nuta ginie w słodyczy szaleństwa. Kto z nas, przynajmniej raz w życiu nie złapał zadyszki przy klubowych hitach z „Bucovina Club”, „Disko Partizani”, czy „Citizen of Planet Paprika”? Potwierdzeniem uznania dla niemieckiego twórcy była nagroda BBC Radio 3 Awards for World Music w kategorii Global Club, przyznana mu w 2006 r., ale także obecność na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych (min. na duńskim Roskilde, czy angielskim Dockville Festival).

 

Shantel33

W ostatnich latach Shantel to nie tylko twórca, to także aktywista i sprzymierzeniec pokojowego nastawienia wobec różnic kulturowych, religijnych i rasowych. Kosmopolita, jak sam o sobie mówi. Jego muzyczne zainteresowania rozszerzają się na inne obszary Europy, także dalej na Południe Półwyspu Bałkańskiego, czego znakomitym podsumowaniem jest album „Viva Diaspora” z 2015 r., na którym nagrywał min. w towarzystwie nieziemsko urokliwej greckiej śpiewaczki i instrumentalistki Areti Ketime.

Dyskografia:
  • Club Guerilla (1995)
  • Auto Jumps & Remixes (1997)
  • Higher than the Funk (1998)
  • Great Delay (2001)
  • Bucovina Club (2003)
  • Bucovina Club 2 (2004)
  • Disko Partizani (2007)
  • Auf der anderen Seite (ścieżka dźwiękowa do filmu „Na krawędzi nieba” 2007),
  • Planet Paprika (2009)
  • Anarchy + Romance (2013)
  • Viva Diaspora (2015)

Shantel & Bucovina Club Orkestar kilkukrotnie koncertowali w Polsce, m.in. na Przystanku Woodstock w 2012 r. i maja tu liczne grono oddanych fanów. Niewątpliwą przeszkodą dla mocniejszego zaangażowania koncertowego artystów w naszym kraju jest kuriozalny przypadek funkcjonowania bez przeszkód na naszym rynku muzycznym zespołu discopolowego używającego identycznej nazwy ShanteL (rok założ. 2012).

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami