Tajemniczy goście z Wysp Brytyjskich czyli Supergrupa She’Koyokh na Pannonice!

She’Koyokh – to perwszy, a przy tym niezwykle interesujący przedstawiciel sceny world music z Wielkiej Brytanii, którego z dumą będziemy gościć na naszym festiwalu. Zespół początkowo wyspecjalizował się (podobnie jak w Polsce Kroke) na repertuarze klezmerskim, ale śmiało poszerza go o bałkańskie i bliskowschodnie rytmy. Nazwa zespołu w języku jidysz oznacza „nice one!” (można to przetłumaczyć jako „ładny” albo „fajny”) – wystarczy pięć minut pod sceną podczas koncertu, żeby przekonać się, że termin ten jest wybitnie trafiony. Wirtuozerski, wszechstronny i szeroko nagradzany band składa się z siedmiu doświadczonych muzyków, wśród których prym wiedzie charyzmatyczna wokalistka, urodzona w Stambule kurdyjka Çiğdem Aslan, będaca również jedną z gwiazd muzycznej stajni Asphalt Tango.

SheKoyokh-16low

Odkąd She’Koyokh pojawił się na brytyjskiej scenie muzycznej jako zespół pogrywający na londyńskim East Endzie, minęły już blisko dwie dekady. Przez ten czas grupa podróżowała po całym świecie, zdobyła kilka międzynarodowych nagród i dorobiła się czterech entuzjastycznie przyjętych płyt. Dziś cieszy się reputacją muzycznego skarbu Londynu i jest uważana za najbardziej rozrywkowego reprezentanta muzyki świata z Wielkiej Brytanii. Band She’Koyokh występował podczas szeregu międzynarodowych eventów i festiwali (w tym w ramach WOMAD UK, WOMAD Fuertaventura, Glastonbury i Sziget Festival) oraz koncertował w najsłynniejszych halach świata (między innymi w Amsterdam Concertgebouw czy Purcell Room/Queen Elizabeth Hall). Występy zespołu uświetniły liczne festiwale żydowskie odbywające się w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii czy na Węgrzech. Grupa She’Koyokh dotarła niemal wszędzie – od Norwegii aż po Cypr i Wyspy Kanaryjskie – a oprócz tego grała regularne sesje w radiu BBC.

Trzeba przyznać, że band She’Koyokh nie byłby tu, gdzie jest teraz, gdyby nie nagroda Millennium Award przyznana mu przez Jewish Music Institute już na samym początku działalności, czyli w 2001 roku. Kolejnym wyróżnieniem kluczowym dla kariery zespołu okazało się pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Amsterdamie. Powędrowało ono do She’Koyokh w 2008 roku, czyli w tym samym czasie, gdy brytyjskich muzyków wskazano jako najlepszą grupę w konkursie Songlines Worlds Music Awards. W 2012 roku zespół koncertował ze znaną orkiestrą Aurora. Obecnie trwają przygotowania do współpracy ze Szkocką Orkiestrą Symfoniczną BBC oraz słynną skrzypaczką z południowych Indii, Jyotsną Srikanth.

Po kilkunastu latach spędzonych na absorbowaniu i tłumaczeniu na własną wrażliwość bogatych tradycji muzyki z Europy Wschodniej, Turcji i Bałkanów, zespół osiągnął mistrzostwo w łączeniu dźwiękowych inspiracji. W występach She’Koyokh spotykają się polifoniczne, misterne rytmy z Bułgarii, tradycyjne utwory wygrzebane z serbskich wiosek i radosne tańce podpatrzone u rumuńskich Romów. W repertuarze grupy nie brakuje także uduchowionych sefardyjskich pieśni ani muzyki klezmerskiej typowej dla niegdyś żydowskich rejonów Europy Wschodniej. Do tego szczypta albańskich pieśni ludowych popularnych w południowym Kosowie, garść piosenek z południowo-zachodniej Turcji i kilka pięknych ormiańskich utworów traktujących o migracji – i mamy cały przepis na żydowsko-bałkański muzyczny kocioł.

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami