Słowenia pierwszy raz na Pannonice. Kultowy kolektyw Terrafolk i jego goście.

Do tej pory na Pannonice nie gościliśmy żadnego zespołu ze Słowenii. Kraj, który bez wątpienia leży na mapie naszych festiwalowych zainteresowań, piękna i górzysta Słowenia, to miejsce na styku Bałkanów i bardzo ogólnie nazwanego Zachodu Europy. Wątek jednego z wielu sporów o definicję ukochanego przez nas tygla. Kulturowo, rzeczywiście, kraina nieco różna od Macedonii, Serbii, Bułgarii, czy Rumunii, ale i w tej tkance odnaleźliśmy komórki, które eksplodują fantastyczną muzyką nad Popradem! Terrafolk, bo o nich mowa, od 1999 r. są wizytówką słoweńskiej sceny world music. I nie jest to żadna przesada! Nawet jeśli przyjrzymy się temu, co działo się w tym czasie w naszym rodzimym nurcie, istnienie takiego tria, jakie ukonstytuowali gitarzysta  Danijel Černe (założyciel progresywno-rockowego bandu, z elementami folku „TerraMystica”), klarnecista  Boštjan Gombač oraz skrzypek Bojan Cvetrežnik – budzi wielki respekt. Potwierdzeniem międzynarodowego uznania dla muzyki zespołu, osadzonej na gruncie folkowym, klasycznym i rockowym, było zdobycie prestiżowej nagrody  BBC Radio World Music Audience Award w 2003 r. Rok później do tria dołączyli dwa kolejni muzycy  Marko Hatlak i Janez Dovč. Repertuar Terrafolk ewoluował w stronę inspirowanego punkiem rebel folku. Muzycy koncertowali m.in. w Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Irlandii, Francji, Austrii, Niemczech i krajach bałkańskich. Po kilku pierwszych latach grania tradycyjnych utworów klezmerskich i bałkańskich we własnych aranżacjach, zespół postawił na autorskie kompozycje. Ważnym elementem historii słoweńskiej grupy jest wspólne wykonywanie muzyki z Symbolic Orchestra (powstałą w 2003 r.). Oba zespoły połączyła osoba skrzypka  Bojana Cvetrežnika.

Terrafolk_produkcija a

Na Pannonice Terrafolk wystąpi wspólnie z zaproszonymi gośćmi. Będzie nim min. Emilio Castiello, francuski skrzypek, zafascynowany muzyką Bałkanów, który ponad 200 razy stanął na jednej scenie z Shantelem i Bucovina Club. Stanie i tym razem, tyle że tym razem nie będzie to wspólny koncert :-), bowiem Shantel koncertuje w piątek, a Emilio z Terrafolk w sobotę.

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami