Bądź jak Iggy Pop – słuchaj Gipsy Groove

Gipsy Groove to z pewnością przykład zespołu, który poprzez swoje energetyczne występy oraz bardzo głębokie i zaangażowane teksty niesie przesłanie pokoju i równości. Gipsy Groove, założony w 2010 roku, gra autentyczną bałkańską muzykę romską, wzbogaconą o inne muzyczne wpływy, takie jak jazz, reggae, funk, ska, drum and bass itp.
GG to prawdopodobnie jedyny zespół w Kosowie* wykonujący ten rodzaj muzyki. Jego występy są charyzmatyczne, energiczne i w dużej mierze improwizowane. Muzyka GG to coś więcej niż sekwencja dźwięków do słuchania, to również zachęta dla ciała, jak dla umysłu do poruszania się i ponownego przemyślenia kwestii sprawiedliwości i praw człowieka, ale też dyskryminacji i rasizmu oraz do reagowania, podejmowania działań w tych obszarach.
Gipsy Groove jest przykładem siły muzyki w walce z uprzedzeniami i problemami społecznymi. Członkowie zespołu pochodzą z różnych grup etnicznych i wnoszą do swoich występów tę różnorodność kulturową, oraz swoje zaangażowanie na rzecz praw człowieka i pokoju. Muzyka Gipsy Groove podkreśla rolę i znaczenie zaangażowanej pracy artystycznej w procesie budowania pokoju.
Zespół zdecydowanie przełamuje uprzedzenia, jakie mają ludzie, nie tylko na temat społeczności romskiej, ale są również przykładem tego, jak ludzie z różnych środowisk, mogą razem pracować i tworzyć. Muzycy Gipsy Groove są bardzo dobrzy w szerzeniu kultury pokoju nie tylko u siebie w Kosowie, ale przede wszystkim poza jego granicami. Są doskonałym przykładem na to, że muzyka nie zna granic!

Zespół określa sam siebie „konglomeratem muzyki, aktywizmu i radości”. Radość jest tutaj kluczowym słowem. W Gipsy Groove chodzi o bycie pozytywnym.

Skład zespołu:
Bajram Kafu Kinolli – frontman, wokal
Mirsad Dalipi – bębny,
Faruk Banjska – gitara
Enver Muhamedi – bas
Ivan Ivanov – saksofon

Gdy w lipcu 2022 r w jednym z pubów w centrum Nowego Sadu rozmawialiśmy z Bajramem Kafu Kinollim o zespole dowiedzieliśmy się o arcyciekawym epizodzie z udziałem amerykańskiej ikony muzyki, legendarnego „ojca chrzestnego punka”. Iggy Pop w audycji muzycznej w radiu BBC w X 2018 r  opowiadając o swoich  fascynacjach i inspiracjach muzycznych podał przykład zespołu Gypsy Groove i zaprezentował słuchaczom muzykę zespołu z Kosowa obok twórczości Davida Bowie. To jedna z tych historii jakie lubimy najbardziej. Wyobraźcie sobie, że to Wam przydarzyła się taka historia i dowiadujecie się, że Wasz idol opowiada o Waszej muzyce i promuje ją w radiu BBC. 😊 Więcej o tym (po albańsku) >>> tutaj

Bajram Kafu Kinolli

Jeśli jeszcze nie masz karnetu na 9. Pannonica Festival 2022, kliknij w link, który prowadzi prosto do >>> sklepu internetowego z biletami.

Uwaga:
*Użycie nazwy Kosowo w tekście ma charakter neutralny w kontekście odmiennych stanowisk w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244/1999 oraz opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie deklaracji niepodległości Kosowa.