Bojan Ristić Brass Band, czyli wisienka na torcie

Bojan Ristić Brass Band to należąca do ścisłej czołówki serbska orkiestra dęta, odnosząca liczne sukcesy na konkursach i festiwalach, prezentująca wysoki poziom sceniczny i chętnie zapraszana na koncerty nie tylko na Bałkanach, ale w całej Europie.

Bojan Ristić założyciel i lider orkiestry, która w 2022 r wykona finałowy koncert podczas festiwalu Pannonica urodził się w m. Vladičin Han w południowej Serbii w muzycznej rodzinie. Już dziadek Bojana Žika Ristić – „dziadek Žika” – był czołowym perkusistą. Jego syn Zoran Ristić, ojciec Bojana również perkusista, wpoił mu zainteresowania muzyczne.

Inaczej niż nakazywała rodzinna tradycja Bojan zaczął uczyć się gry na trąbce w wieku siedmiu lat i okazał się wielkim talentem. Swój pierwszy oficjalny występ miał w wieku 14 lat na przedkonkursie imprezy „Vlasinsko kolo” w Surdulicy i na tej imprezie zakwalifikował się na festiwal trębaczy w Guczy, w kategoria młodych orkiestr Serbii.

Niedługo później Bojan Ristić zdobywa pierwszą nagrodę na „Vlasinsko kolo” w Surdulicy w 1999 roku, czyli nagrodę „Najlepszy młody trębacz”. Następnie zdobywa kolejne nagrody: w 2000 roku w Guczy tytuł „Najlepsza orkiestra” w kategorii młodzieżowej. Popularność Bojana Ristića wśród publiczności szybko rosła, czego wyrazem były kolejne wyróznienia. Wśród nich w 2002 roku Bojan zdobywa pierwszą trąbkę na festiwalu w Guczy w kategorii młodzieżowej i wiele innych nagród. W 2003 r młoda orkiestra nagrywa swoją pierwszą płytę „Zlatni melos”.

Po rocznej przerwie spowodowanej powołaniem do wojska, w 2004 roku Bojan Ristić wygrywa „Pierwszą Trąbkę Guče” i tym samym potwierdza, że ​​jest bezkonkurencyjny w kategorii młodych trębaczy w Serbii.

Profesjonalna kariera Bojana Ristića rozpoczęła się w 2005 roku, w tym samym roku orkiestra Bojana obrała nową używaną do dziś nazwę Bojan Ristić Brass Band. W 2005 roku rozpoczęła się też międzynarodowa kariera BRBB. Latem agencja Marvin organizuje kilkanaście koncertów BRBB w Czarnogórze, Chorwacji i Słowenii, a także kilka występów z Severiną i grupą Valentino. W tym samym roku orkiestra wyrusza w soja pierwsza trasę koncertową do Francji.

W 2006 roku BRBB kontynuował działalność koncertową w całej Europie, Włoszech, Grecji, Rumunii, Słowenii, a podczas festiwalu Koparska noci nagrał z Magnifico osiem nowych kompozycji na swój album Grand Parada.

Bezprecedensowy sukces Bojan Ristic Brass Band zanotował w 2016 roku, kiedy został absolutnym zwycięzcą konkursu festiwalowego w Guča. We wszystkich 5 kategoriach, za które przyznawane są nagrody, otrzymał jedną z trzech pierwszych (Najlepsza orkiestra, Najlepszy duży bas, Najlepszy mały bas, Druga trąbka, Drugi bęben). Żadna orkiestra w 52-letniej wówczas tradycji festiwalu nie zdobyła tylu nagród w jednym konkursie.

Jeśli jeszcze nie masz karnetu na 9. Pannonica Festival 2022, kliknij w link, który prowadzi prosto do >>> sklepu internetowego z biletami.