Dejan Petrović – serbski mistrz trąbki po raz pierwszy zagra w Polsce. Na Pannonice!

Kto w Serbii ma obecnie status gwiazdy nr 1? Kto jest niekwestionowaną legendą festiwalu w Guczy? Kogo koniecznie musieliśmy zaprosić na Pannonikę?  To bez żadnych wątpliwości charyzmatyczny i uwielbiany w swojej ojczyźnie i na całych Bałkanach wciąż b. młody geniusz trąbki Dejan Petrović

Dejan Petrović  jest synem i sukcesorem serbskiego mistrza trąbki Micy Petrovica. Urodził się w 1985 r w miejscowości Duboko k. Uzic. Dejan razem z bratem Darko należą już do czwartego pokolenia dynastii trębaczy. Pierwszym znanym trębaczem w rodzinie Petroviców był pradziadek Dejana Tenasje, następnie dziadek Danilo i wreszcie ojciec Mica, który zdobył sławę i uznanie jako wirtuoz i wizjoner trąbki umiejący wykorzystać dar od Boga i potrafiący dotykać najskrytszych zakamarków duszy człowieka za pomocą dźwięku trąbki. Ojciec nie tylko przekazał synom talent do trąbki w genach, ale również dawał synom cenne wskazówki bowiem ci wykazywali zainteresowanie muzyką już od najmłodszych lat.
W wieku sześciu lat Dejan po raz pierwszy wystąpił przed publicznością. W wieku 12 lat miał już swoją orkiestrę młodzieżową. Cztery lata później po stracie ojca rozpoczyna  konsekwentny marsz śladami ojca, aż do momentu, kiedy w 2006 roku po wielu triumfach na festiwalu w Guczy zdobywa „Mistrzowski List” bijąc ten sposób osiągnięcia ojca i przechodząc do historii festiwalu Guczy jako najmłodszy zdobywca tej symbolicznej nagrody otrzymywanej w dowód najwyższego mistrzostwa.
Następne pięć lat  to bezprecedensowe pasmo sukcesów na tym festiwalu, okres bicia wszelkich rekordów, wygrywania wszystkiego co jest do wygrania. Ukoronowaniem tego pasma sukcesów i przepustką do historii jest rok 2010 kiedy 25- letni zaledwie Dejan Petrović ogłasza, że nie będzie już więcej stawał w szranki na festiwalu w Guczy i zwalnia miejsce na szczycie dla swoich następców.

DEjan 83

Fenomen Dejana Petrovica to nie tylko techniczna biegłość i perfekcja. Przez piętnaście lat nazwisko Dejan Petrović regularnie pojawiało się w finale każdego konkursu trębaczy nie tylko w Serbii, ale również za granicą. Ale zawsze kochał bawić się swoją muzyką i kochał śmiałe eksperymenty nigdy nie tracąc kontaktu z tradycyjną serbską muzyką, której stał się przecież ambasadorem.  Otwartość na nowe trendy i wyzwania sprawiła, że wielu wpływowych ludzi z branży muzycznej i filmowej wybrało BigBand Dejana Petrvićą do współpracy. Wśród nich Emir Kusturica, który współpracuje stale z Dejanem Petrovićem już od przeszło 7 lat zarówno w swoich filmach  jak i stworzonym przez siebie festiwalu Kustendorf koło Mokrej Góry niedaleko granicy z Bośnią, czy nie kryjący swoich fascynacji kulturą Bałkanów hollywoodzki gwiazdor Johny Depp.

Dziś, gdy tylko usłyszymy gdzieś perfekcyjnie zagrane motywy ze znanych światowych hitów w stylu „bałkańskim”, to bez trudu rozpoznajemy, że jest to dzieło Dejana Petrovica i jego  Big Bandu. Mocna prowadząca gitara, czyściutka trąbka i niespotykany „groove”  którego inni mogą tylko pozazdrościć to znaki firmowe tego bandu. Początki tego stylu to rok 2006, kiedy Dejan Petrovic, postanawia spróbować czegoś innego, i rozpoczyna swoje eksperymenty brzmieniowe. Najpierw do swoich dęciaków dodaje klawisze, bębny, perkusję i żeński głos. Publiczność na Etno Feście w m. Nowy Sad jest zachwycona. Ale to dopiero pierwszy krok Big Band na drodze do zupełnie nowego brzmienia. W następnym roku dochodzi gitara i głos męski i ten skład debiutuje na festiwalu w Kustendorf. Dopiero po tym występie rozpoczyna się tryumfalny marsz. Dejan Petrovic Big Band zyskuje teraz zupełnie nowe brzmienie, które ma potencjał by podbić serca publiczności na całym świecie. Pierwszy album Dejan Petrovic Big Bandu ukazuje się w  2010 roku pod tytułem „Weź głęboki oddech”, i zawiera 14 numerów, z czego dziewięć autorskich. Największym hitem albumu jest „wir”. Zespół wchodzi w fazę prawdziwej międzynarodowej kariery nie tylko nie tracąc a wręcz przeciwnie ugruntowując swoją pozycję na rodzimym rynku.

Promocyjne karnety na cały festiwal kupisz tutaj

dejan 80 super

Zespół koncertuje m.in. w Londynie, Toronto, Moskwie, Atenach, Salonikach, Mediolanie, Turynie, Trieście, Brukseli, Pradze, Zurychu, Skopje, Sofii, Bukareszcie, Ljubljanie, Sarajewie i wielu innych miastach świata. Na festiwalu w Guczy pojawia się co roku, ale już poza konkursem, w charakterze gościa specjalnego.  Zaczarowana, wirująca trąbka Dejana Petrovića wciąż budzi emocje i daję pozytywną energię. W sierpniu 2016 roku Dejan Petrović da swój pierwszy, historyczny koncert dla polskiej publiczności. Gdzie? A jakże by inaczej na Pannonica Folk Festival w Barcicach nad Popradem !!!

Najbardziej znaczące nagrody na Festiwalu w Guczy:
Najlepsza Orkiestra: 1998, 2000, 2003, 2010
Druga orkiestra: 2005, 2006
Najlepsza tradycyjna muzyka „Złote jabłko”: 2002
Złota Trąbka: 2005, 2009, 2010
Pierwsza trąbka: 1999, 2009
Druga trąbka: 2008
List mistrzowski: 2006
Najlepszy trębacz w Międzynarodowym Konkursie – 2010