Ekrem Mamutović – legenda i ambasador Guczy zatrąbi po raz pierwszy w Polsce

Orkiestra Ekrema Mamutovića to cygański brass band z miasta Vranje w południowo-wschodniej Serbii. Vranje leży w przygranicznym regionie skąd blisko do Macedonii, Kosova i Bułgarii.
Liderem orkiestry jak sama nazwa wskazuje jest Ekrem Mamutović, trębacz pochodzący z cygańskiej, cieszącej się muzyczną sławą w całej Serbii od kilku pokoleń rodziny.

ekrem2

Jej historię warto przytoczyć , bo to coś znacznie więcej, niż tylko historia jednej muzycznej rodziny.  Band został założony jeszcze w latach 20-stych XX w przez pra-pradziadka Ekrema, który nazywał sie Fejza Bakić  i na początku nosił imię swojego założyciela. W latach 30-stych naturalną koleją rzeczy został przejęty przez jego syna Bakiję Bakica, dziś uważanego za jedną z największych legend serbskiej trąbki. Niezwykle utalentowany Bakija Bakić był zaledwie nastolatkiem, gdy objął kierowanie swoją orkiestrą i prowadził ją przez ponad pół wieku odnosząc niespotykane w owym czasie sukcesy. Trzy razy zdobył tytuł „Najlepszego Trębacza” w Guczy i uzyskał tytuł „Mistrza Trąbki”. Odszedł w 1989, a 2006 wzniesiono ku jego czci pomnik w jego rodzinnym mieście Gornja Carsija. Z kolei we Vranje w rocznicę śmierci obywa się corocznie festiwal jego imienia.

Orkestar Bakija Bakić

Orkestar Bakija Bakić

W końcu lat 80-tych sędziwy Bakija Bakić przekazał zespół do Ekrema Mamutovića (dziadka obecnego szefa zespołu). W latach 90-tych był cztery razy nagradzany w Guczy i również został uhonorowany prestiżowym tytułem „Mistrza Trąbki”. Trzeba przy tym odnotować że w latach 90-tych w trudnym okresie rozpadu B. Jugosławii i i narastającej groźby konfliktów etnicznych zmienił nazwisko i koncertował jako Milan Mladenović. Po jego śmierci zespół podzielili się na dwie orkiestry: Nenad Mladenovic Orkestar przejął jego syn Nenad, a Ekrem Mamutovic Orkestar został przejęty przez jego wnuka Ekrema.
Ekrem Mamutović obecny lider orkiestry przyszedł na świat w 1982 r. Można powiedzieć , że dosłownie dorastał z trąbką w ręku. Jako dziecko ćwiczył na trąbce nawet kilkanaście godzin dziennie i stopniowo był włączany w tradycje rodzinne przez swoich krewnych. Mając 11 lat został przyjęty do zespołu dziadka, gdzie grał również jego ojciec Dobrivoje Mamutović.  Równocześnie zdobywał wykształcenie muzyczne w konserwatorium muzycznym w rodzinnym mieście Vranje przechodząc wszystkie szczeble edukacji i uzyskując dyplom ukończenia tej szkoły. Od chwili przejęcia orkiestry w 2007 roku Ekrem Mamutović konsekwentnie ją modernizuje, otwierając na nowe trendy muzyczne, ale bez lekceważącego podejścia do wielowiekowej tradycji.

Ekrem2

Orkestar Ekrema Mamutovica wypracował swój niepowtarzalny styl oraz ma ugruntowaną silną pozycję w Serbii zarówno jako czołowy zespół festiwalowy, ale również jako rozchwytywany zespół weselny (co w Serbii jest zupełnie naturalne). Koncertuje  zarówno w swojej ojczyźnie, jak i za granicą. Orkiestra Ekrema Mamutović ma w swoim dorobku  kilka płyt. We współpracy z libańskim producentem muzyki świata Michelem Elefteriadesem w 2012 r Ekrem Mamutovic Orkestar nagrał m.in. przebój „Diki Diki”. Z całą pewności można stwierdzić, że Ekrem Mamutovic znakomicie podtrzymuje rodzinną tradycję. W chwili obecnej należy już do rekordzistów Festiwalu w Guczy, jak chodzi o ilość zdobytych nagród i wyróżnień. W 2009 r. jako trzeci trębacz w rodzinie po swoich legendarnych przodkach został uhonorowany tytułem „Mistrza Trąbki”.

Na przeprowadzonym w Guczy po raz pierwszy w 2016 roku konkursie „Mistrzów Trąbki” czyli legend tego festiwalu, Orkiestra Ekrema Mamutovića stoczyła niezwykle wyrównany i ostatecznie dla siebie zwycięski pojedynek z Orkiestrą Dejana Lazarevića (dzięki decydującemu głosowi przewodniczącego jury Bobana Markovića). W nagrodę Ekrem zgarnął czek na milion dinarów, tytuł Mistrza Guczy , statuetkę Desimira Perisića oraz tytuł ambasadora Guczy wraz z wyłącznym prawem do reprezentowania festiwalu w Guczy na całym świecie przez najbliższy rok.
Występ na inaugurację Festiwalu Pannonica, będzie pierwszym koncertem tej legendarnej orkiestry w Polsce!

Jeśli jeszcze nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi do >>> sklepu internetowego

DSCN0719

Ekrem7