B – jak Buda Folk Band. Nazwa mówi sama za siebie

Hungarofilów ucieszy z pewnością fakt, że po raz kolejny będziemy gościć jeden z czołowych zespołów folkowych znad Dunaju. Koncert Buda Folk Band na Festiwalu Pannonica odbywa się przy wsparciu finansowym Węgierskiego Instytutu Kultury im. Balassiego w Warszawie, w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Buda Folk Band to jedna z najbardziej cenionych grup na węgierskiej folkowej scenie muzycznej. Koncertuje nie tylko w swoich ojczystych Węgrzech, ale również w całej Europie. Buda Folk Band to sześcioosobowy skład, który powstał w 2007 roku. Członkowie grupy mimo, że urodzeni w stołecznej Budzie, od dzieciństwa utrzymywali kontakt z węgierską muzyką tradycyjną. Ich rodzice i nauczyciele byli pokoleniem, które zainicjowało działalność táncházów – węgierskich domów tańca. Muzycy Buda Folk Band kontynuują tę tradycję, doskonaląc swój warsztat poprzez naukę u tradycyjnych madziarskich, siedmiogrodzkich i transylwańskich mistrzów. Wystąpią: Ádám Takács – altówka, skrzypce, śpiew, Andor Maruzsenszki – skrzypce, Márton Éri – altówka, Gerő Szabó Csobán – kontrabas, Sándor Csoóri – altówka, tambura, koboz, śpiew, Soma Salamon – akordeon, flet. Grupie będą towarzyszyć goście: wokalistka Anna Márczi oraz saksofonista Péter Bede. Płyty zespołu wydaje prestiżowa wytwórnia muzyczna Fonó. Do tej pory ukazały się trzy: Sűrű Vándor (2011), Magyar Világi Népze (2013) i Own Collection Work (2015).

Fotó:Dudás Szabolcs

Fotó:Dudás Szabolcs

Muzyka Buda Folk Band świetnie nadaje się do tańca. Artyści grają na instrumentach używanych przez tradycyjnych twórców z Łuku Karpat i Niziny Panońskiej. Utwory zespołu to typowa ludowa muzyka węgierska – energetyczna, ale również liryczna. W wydaniu Buda Folk Band ujawnia swój ponadczasowy charakter.

Jeśli ktoś nie ma jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica może to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi do >>> sklepu internetowego