Komunikat (z dnia 15 kwietnia 2020 r.) w sprawie perspektyw organizacji 8. edycji festiwalu Pannonica w sierpniu 2020 r

Drogie Pannoniczanki, drodzy Pannoniczanie.

Jeszcze 7 marca pełni zapału ogłaszaliśmy osiem pierwszych zespołów z naszego tegorocznego line-up’u. Dzisiaj, 15 kwietnia 2020 r., razem z Wami i połową świata tkwimy w bezprecedensowej sytuacji niepewności, bezsilności i konieczności zrewidowania wielu swoich planów – zarówno tych zawodowych, jak i życiowych.

Mimo że taktownie oszczędzaliście nam kłopotliwych pytań i ponagleń w sprawie  tegorocznego festiwalu, to domyślamy się, że niepokoicie się o Pannonikę i jej przyszłość w czasie pandemii. Dlatego zdecydowaliśmy się na ten wstępny komunikat, przy czym od razu przepraszamy, że nie jest on ani tak wyczerpujący, ani tak konkretny jak byśmy chcieli.

Czy Festiwal Pannonica odbędzie się w tym roku?
Tego niestety nie wiemy i jest to od nas w tej chwili niezależne. My ze swojej strony dokładamy wszelkich starań by nasz i Wasz festiwal mógł dojść do skutku, gdy tylko będą ku temu warunki.

Co musi się wydarzyć, żeby festiwal Pannonica mógł odbyć się w tym roku?
Po pierwsze, ogólna sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie musi zostać opanowana.
Po drugie, muszą zostać zdjęte restrykcje nałożone na obywateli i podmioty w czasie epidemii, szczególnie te dotyczące swobody poruszania się w przestrzeni publicznej oraz organizowania i uczestnictwa w imprezach masowych.
Po trzecie, zdjęcie tych ograniczeń musi nastąpić najpóźniej 8 lipca 2020 roku, czyli w ciągu najbliższych 12 tygodni.
Wszystkie trzy wymienione warunki są bezwzględnie konieczne, a jednocześnie pozostają zupełnie poza naszą kontrolą.

W chwili obecnej bierzemy pod uwagę różne scenariusze; zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Nie da się nie zauważyć, że wiele cenionych i ważnych cyklicznych imprez – czy to kulturalnych, czy sportowych – już odwołano (nie tylko w Polsce, ale na całym świecie). Prawdopodobnie tegoroczny sezon festiwalowy będzie zupełnie inny niż do tej pory, jeśli w ogóle… będzie.
My w każdym razie nie poddajemy się i pracujemy dalej nad Pannoniką 2020. Was zaś prosimy w tej sytuacji o cierpliwość, wyrozumiałość i zaufanie, jakimi dotąd nas obdarzaliście.
Czas może okazać się naszym sprzymierzeńcem, bo kluczowych decyzji nie musimy podejmować już teraz. Możemy czekać na przełom w walce z epidemią dłużej niż większość letnich festiwali plenerowych. Jest to z pewnością jakimś pozytywem i przywilejem, z którego zamierzamy skorzystać.

Obiecujemy, że będziemy wszechstronnie monitorować sytuację i współpracować z odpowiednimi władzami i służbami. Konsultujemy się z innymi festiwalami, zwłaszcza tymi, które tworzą Sieć Odpowiedzialnych Festiwali. Jeśli będziemy zmuszeni do odwołania lub przełożenia tegorocznej edycji, to podporządkujemy się decyzjom władz w poczuciu odpowiedzialności za Wasze zdrowie. Oczywiście poinformujemy Was o tym z odpowiednim wyprzedzeniem, proponując system odpowiednich rekompensat przewidzianych na wypadek takich sytuacji.

Kolejny komunikat w sprawie organizacji 8. edycji Festiwalu Pannonica planujemy wydać za 5 tygodni, czyli ok. 20 maja 2020 roku, chyba że wcześniej wystąpią nowe, ważne okoliczności.

Bądźcie zdrowi, dbajcie o siebie i innych.
Pamiętajcie – tęsknimy i kochamy,

Wasz Pannonica Team