Mascarimiri – wybuchowa mieszanka tradycyjnej muzyki salentyńskiej z elektroniką

MASCARIMIRI – to jasna gwiazda na niebie Pizzica Pizzica, potrafiąca świecić nie tylko na włoskim, ale też na międzynarodowym nieboskłonie. Od 1998 roku formacja, pod wodzą charyzmatycznego leadera Claudio „Cavallo” Giagnottiego, jest prekursorem nurtu „tradinnovazione” (połączenia tradycyjnych rytmów z południa Włoch z elektronicznym brzmieniem).

Projekt MASCARIMIRI, narodził się w Salento, regionie, który nie poddał się turystycznej komercji, a zawsze był w czołówce eksperymentowanie z dźwiękiem – i został synonimem połączenia tradycji i innowacji z potężnymi i wciągającymi dźwiękami, wzbogaconymi o brzemienia z całego obszaru śródziemnomorskiego i o cygańskie klimaty.

W ciągu swojej działalności muzycy przeszli z grania akustycznego na bardziej elektryczne, i tak zrodził się aktualny styl grupy – Punk-Dub Tarantolato Salentinozyli. Dziś na koncie muzycy Mascarimirì mają ponad 15 płyt studyjnych, live i remixów.

Dziś brzmienie MASCARIMIRI jest dojrzałe, ale wciąż innowacyjne, z głębokim osadzeniem w muzycznych korzeniach i niewątpliwym kosmopolitycznym obyciem. Z bogatą dyskografią studyjnymi i pierwszorzędnym doświadczeniem koncertowym, Mascarimiri zmienia i wzbogaca tradycję od ponad 20 lat i pozostaje najbardziej innowacyjnym zespołem wśród grup reprezentujących Pizzica Pizzica Salentina.

W czerwcu 2020 został wydany „NOU?” – najnowszy album koncepcyjny Mascarimiri, zarówno do tańca jak i do zadumy. To kolejna pozycja w dyskografii, oczywiście w całości w dialekcie Salento – co pozostaje znakiem firmowym wszystkich utworów Claudio Giagnotti’ego.

W 2020 roku, w okresie globalnej pandemii, zespół Mascarimiri brał udział w eksperymentalnym projekcie Global Music Match i pracował nad nowym projektem ELECTRO MASCARIMIRI – MUZYKA DO TAŃCA – wydanym w 2021 roku i zaprezentowanym na Showcase \ Expo 2021.


Skład zespołu:
Claudio Giagnotti – śpiew, tamburredhru (pochodzący z Salento, tradycyjny tamburyn) i tradycyjne instrumenty dęte;
Gabriele Martino – śpiew, mandolina;
Alessandro Schito – tambuyn salentyński;
Matteo Tornesello – gitara elektryczna;

Elettro Mascarimirì - Music for dancing" per La festa del Terzo Luogo alle  Manifatture Knos di Lecce


Zespół w ciągu swojej kariery koncertował m.in. w Australii, USA, Chinach, Tunezji, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Belgii, Niemczech, Grecji, Węgrzech, Polsce, Irlandii, Portugalii i na Malcie. Brał udział w dziesiątkach festiwali. Ma na swoim koncie m.in. współpracę z Buena Vista Social Club czy Goranem Bregovićem  oraz muzykę do kilku filmów.

Jeśli jeszcze nie masz karnetu na 9. Pannonica Festival 2022, kliknij w link, który prowadzi prosto do >>> sklepu internetowego z biletami.