Hrdza – folkowy gigant ze Słowacji

Muzyka grana z sercem i pasją. Preszowski zespół HRDZA (SK) pojawił się na słowackiej scenie muzycznej w 1999 roku. Silne głosy, najlepsi muzycy i umiejętnie wykonane piosenki mieszają stare z nowym, tworząc przyjemny dźwięk. HRDZA jest najbardziej znana z własnych piosenek (Tak mi się podoba, Košieľočka), w których czerpie ze słowackiej tradycji muzycznej, ale także z przeróbek pieśni ludowych (Štefan, Divčata, Mám ja orech). Integralną częścią zespołu są wokalistki Susanna Jara (PL) i Lucia Gibarti. Zespół wydał 5 albumów studyjnych i jedną składankę. Płyta Untamed została bardzo dobrze oceniona przez krytyków i fanów, w kwietniu 2019 roku osiągnęła czwarte miejsce w prestiżowym międzynarodowym rankingu World Music Charts Europe (WMCE). To ranking, w którym światowi eksperci muzyczni spośród redaktorów 42 stacji radiowych z 24 krajów Europy oceniają aktualne albumy folk i world music z całego świata. To historycznie najwyższe miejsce osiągnięte przez słowacki zespół w rankingu, który działa od 1991 roku. Zespół znany jest również z konkursów telewizyjnych Eurowizji 2010, i czesko słowackiej edycji programu Mam Talent 2016.
Kanał zespołu Hrdza na YouTube zyskał ogromną publiczność. Teledysk Hrdza – Štefan z adaptacją rusińskiej pieśni ludowej osiągnął do wakacji 2022 roku ponad 31 milionów wyświetleń i jest prawdopodobnie najchętniej oglądanym słowackim teledyskiem za granicą. Prawdopodobnie jest to również rekord zasięgu na YT pojedynczego utwory wykonywanego przez zespół goszczący na festiwalu Pannonica.
W lutym 2020 roku Hrdza użyczyła swojej adaptacji piosenki Slovensko moje, otčina moje do filmu Sviňa.

W 2021 roku Hrdza wydała swój piąty album studyjny z rzędu, którym zespół świętuje swoją 22-letnią historię.

Skład zespołu Hrdza:
•             Slavomír Gibarti – śpiew, gitara, flet alikwotowy
•             Susanna Jara lub Lucia Gibarti – śpiew
•             Dominik Maniak lub Ľubo Šamo – skrzypce, wokal wspierający
•             Matej Palidrab – akordeon, wokal wspierający
•             Pavol Boleš – gitara basowa, wokal wspierający
•             Marek Szarvaš – instrumenty perkusyjne

Jeśli jeszcze nie masz karnetu na 9. Pannonica Festival 2022, kliknij w link, który prowadzi prosto do >>> sklepu internetowego z biletami.