Rozdroża cygańskiej duszy. EtnoRom

EtnoRom Együttes został założony w 2005 roku przez Jozsefa Baloga i Agnes Kunstler, światowej sławy romskich wykonawców, wcześniej związanych z legendarną grupą „Kalyi Jag”, której byli solistami

Małżonkowie; Jozsef i Agnes to niekwestionowane osobowości artystyczne.  Dorastali śpiewając i muzykując, a ze swoim pierwszym zespołem koncertowali po świecie od Japonii po Stany Zjednoczone. Ich muzyka przełamywała granice: była doceniana na całym świecie jako „pierwszy autentyczny głos romski” z Europy Środkowo-Wschodniej.

Po dwudziestu latach nieustannych wędrówek po świecie EtnoRom stał się nowym drogowskazem na skrzyżowaniu życia Józsefa Baloga i Ágnes Künstler, gdzie tradycyjne, surowe cygańskie melodie i rytmy wpadają w magiczny cygański jazz i swing, eksplodujący energią.

József,  poza tym, że jest założycielem, autorem piosenek i solistą EtnoRomu, często uważany za prawdziwego „Króla ballad romskich” na Węgrzech, ponieważ potrafi ukazać emocje, pasję i ból cygańskiego serca ze szczególną wrażliwością, wykorzystując  tego swój niezwykły głos i styl muzyczny.

Agnes – współzałożycielka EtnoRom (autorka piosenek, solistka) łączy w sobie starożytną moc i dumę oraz czułość Cyganki. Opowiadając własne historie swoim hipnotyzującym „tańczącym głosem”, przenoszącym słuchaczy w zupełnie inny, magiczny wymiar.

Zespół ma w swoim dorobku trzy albumy „Rományi Luma – Gipsy World” (wyprodukowany przez Fonó Records,  w 2006 oraz „Diri, Diri” (wyprodukowany przez Gryllus Records w 2011 r i najnowszy Roma Flavors (ETHNIX Association, 2016). EtnoRom dwukrotnie zdobył główną nagrodę festiwalu Budapest Fringe (w gronie 400 koncertów), wystąpił na cenionym Budapest Spring Festival i rozgrzewał publiczność wielu festiwali muzycznych na Węgrzech, w Austrii, we Włoszech, w Niemczech, Finlandii, Norwegii, Polsce, Czechach, Estonii, na Ukrainie, we Francji, Holandii, Hiszpanii i w USA.

Koncerty EtnoRomu wprowadzają publiczność w świat szczerych i intensywnych emocji, doprowadzając do szczególnego stanu, gdy bez względu na to, skąd jesteśmy lub jakim językiem mówimy, wszyscy odczuwamy ten sam rytm – rytm serca.

skład:
BALOG József – wokal, gitara
KÜNSTLER Ágnes – wokal
RÓZSA Béla – gitara
KOVÁCS Krisztián – cajon
MOLNÁR Tamás – saksofon, kaval
SERES Vilmos – saxophone

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami