Serbski mistrz fruli. Maestro Bora Dugić

Tym kim dla Rumunów jest wirtuoz fletni pana Georghe Zamphir, tym dla Serbów jest Bora Dugić mistrz fletów, flecików i fujarek, które Serbowie chętnie określają wspólną nazwą „frula/frule”. Prawdziwy ambasador serbskiej muzyki na całym świecie.

Borislav Dugić „Bora” urodził się w miasteczku Djurdjevo, w pobliżu miasta Kragujevac w regionie Szumadija w środkowej Serbii. Z wykształcenia matematyk, szybko (i jak okazało się trwale) dał wciągnąć się w wir muzyki po tym jak trafił do ludowego zespołu „Abrašević”, gdzie tak na serio rozpoczął grę na instrumencie. Po przeprowadzce do stolicy został przyjęty do Wielkiej Orkiestry Ludowej Radia i Telewizji Belgrad.

Od czasu wydania swojego pierwszego albumu, „The magic flet Bora Dugić” (1979), wydał sześć autorskich płyt, ale jego utwory regularnie pojawiają się także na składankach z serbską i bałkańską muzyką, a także zyskują popularnośc na całym swiecie jako „muzyka relaksacyjna”.  Bora Dugić jest laureatem niezliczonej ilości nagród państwowych w uznaniu za zasługi dla serbskiej kultury. Otrzymywał  również nagrody i wyróżnienia na  zagranicznych festiwalach m.in. w Monachium, Paryżu, Chicago i Montreux.
Myzyka Bory Dugića została doceniona w muzyce popularnej, filmie i telewizji. Kompozytor zrealizował kilkanaście ścieżek dźwiękowych do filmów fabularnych i dokumentalnych. Cieszy się również uznaniem w świecie muzyki poważnej, gdzie współpracował m.in. z Jordi Savallem. Koncertował na całym świecie od USA po Japonię i Australię. W 2013 roku miał tam swój solowy koncert w słynnym gmachu Opery Sydney.

W 2019 r obchodzi wyjątkowy jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że będziemy mieli szczęście gościć Maestro Borę Dugića na naszym festiwalu jako jedną z naszych najwybitniejszych Legend.

 Jesteśmy cząstką wielkiej tradycji muzycznej – Życie jest krótkie, więc trzeba słuchać najwspanialszej muzyki – mówi artysta, podkreślając, że w natłoku różnej muzyki, także złej trzeba wybrać tę właściwą.

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami