Specjalny, bo wojwodiński przepis na granie na trąbach

Pochodząca w Wojwodiny orkiestra dęta „Šidski Trubači” została założona dwie dekady temu, w 1998 roku. W rzeczywistości początki zespołu sięgają jeszcze dalej, bo 1975 roku, kiedy to do życia powołano miejską orkiestrę dętą LIRA. To z niej utworzono zespół, który funkcjonuje w obecnym kształcie. Założycielem grupy jest profesor Mustafa Duraković – długoletni dyrektor szkoły muzycznej w Šid oraz nauczyciel gry na instrumentach dętych. Mustafą kierowało jedno silne pragnienie – chciał, aby w regionie słynącym tradycynie z tambury ożyły dźwięki trąbki. Nie dość, że marzenie o wskrzeszeniu trąbek w Wojwodinie się spełniło, to skala powodzenia projektu przeszła najśmielsze oczekiwania założyciela.

Šidski Trubači to pierwsza orkiestra z Wojwodiny, która wzięła udział w festiwalu trębaczy w Gučy. Wystąpiła tam nie raz, ale wielokrotnie, podtrzymując stworzoną przez siebie tradycję występów w odróżniających się „wojwodińskich” strojach z dzwoniastymi, białymi spodniami i takimiż koszulami oraz nutą elegancji w postaci czarnych kamizelek i kapeluszy. W roku jubileuszowej, 50. edycji festiwalu zespołowi udało się osiągnąć swoje największy sukces – grupa Šidski Trubači została wówczas okrzyknięta „Najlepszą orkiestrą dętą Wojwodiny 2010”. Tym samym stała się pierwszym dostrzeżonym bandem ze swojego regionu i otrzymała wyróżnienie na najsłynniejszym trąbkowym evencie świata. Co więcej – sukces ten udało się powtórzyć jeszcze w 2013 i 2014 roku. Jako „najlepsza orkiestra z Wojwodiny” muzycy Šidski Trubači mogli wystąpić w finale festiwalu i stanąć w szranki z szesnastoma zakwalifikowanymi w konkursach regionalnych najlepszymi orkiestrami dętymi z Serbii.

Obecnie orkiestra Šidski Trubači składa się z ośmiu członków. Ljubomir Duraković i Milan Milaćević grają na trąbkach, Mihael Govlja, Goran Tokoviź i oraz Luka Kostić wymiatają na tenorach, a Zoran Mišić dmucha w saksofon. Pozostali dwaj muzycy – Darko Panić i Igor Mijatović – nadają całości równomiernego, szybkiego rytmu i odpowiadają kolejno za bas i perkusję.

Przez dwadzieścia lat istnienia orkiestra zagrała grubo ponad tysiąc koncertów. Muzycy występują przede wszystkim u siebie, czyli na Bałkanach – w rodzimej Serbii, a także w pobliskiej Chorwacji, Bośni i Hercegowinie. Na ich dotychczasowej trasie znalazło się wiele miast, w tym Nowy Sad, Belgrad, Senta, Bijeljina, Vukovar, Brčkog, Subotica, Osijek, Zagrzeb, Split, Makarska, Hvar, Doboj czy Jahorina.

Oprócz tego orkiestra Šidski Trubači objechała wiele dalszych zakątków świata. Dotarła do Niemiec (Monachium, bawarskie Lindau, Ulm, Kostanz, Rottweil), Austrii (Wiedeń, Innsbruck, Linz, Gmunden), Szwajcarii (Basel, St. Galen), Francji (Frejus, Nicea), Mołdawii (Kiszyniów) i Rosji (St. Petersburg). Wyruszyła też w trasę po Bliskim Wschodzie, gdzie odwiedziła Półwysep Arabski. Tym samym przywiozła muzykę z Wojwodiny do Omanu (Muscat), Kataru (Doha) i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Dubaj). Na tej koncertowej mapie świata wciąż brakuje Polski. Z tym większą radością ogłaszamy, że pierwszy występ Šidski Trubači w naszym kraju odbędzie się właśnie w Barcicach. Dodatkową atrakcją do świętowania będzie fakt, że 6. edycja Pannonica Folk Festival zbiegnie się w czasie z dwudziestoleciem istnienia najlepszej orkiestry dętej z Wojwodiny!

sidski trubaci83a

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami

Brak komentarzy do "Specjalny, bo wojwodiński przepis na granie na trąbach"


    Zostaw komentarz