Wyczekiwani. Dzambo Agusevi Orchestra. Giganci brassu z Macedonii.

Ta niezwykła jedenastoosobowa orkiestra dęta potrafi rozkręcić publiczność podczas każdego koncertu i zapewnie tak samo będzie w czwartkowy wieczór  na Pannonice. Pochodzą ze wschodniej Macedonii, a bałkańskie rytmy mają we krwi. Ich muzyka to wesoła mieszanka współczesnego popu z bałkańskim folklorem. Cztery trąbki, dwie perkusje, trzy sakshorny tenorowe i tuba, a przy tym żywiołowy wokal. Razem tworzą wybuchową mieszankę dźwięków, która porywa do tańca.

Wirtuoz trąbki, Dzambo Agushev (Djambo Husein Ozden) urodził się w Strumicy, we wschodniej Macedonii w 1987 roku, w rodzinie wybitnych muzyków. Młody Dzambo poszedł w ślady swego ojca Cemala i wuja Koco. W połowie lat 90. rodzina Agushev przeniosła się do Niemiec – tam Camal zatrudnił się w lokalnej orkiestrze. Młody Dzambo uwielbiał przesiadywać na próbach zespołu i obserwować grę ojca. Dyrygent orkiestry, widząc zainteresowanie chłopca, namówił go, żeby znalazł instrument dla siebie. I tak Dzambo wszedł na dobre w muzyczny świat.

Po powrocie do Macedonii, Dzambo po raz pierwszy usłyszał grę swojego wujka Koco – był on legendą muzyczną, znany także poza granicami kraju i to zainspirowało początkującego trębacza do wymagających ćwiczeń. Chciał być tak przynajmniej tak dobry jak wujek Koco.

W końcu jego marzenia spełniły się. Gdy miał 11 lat – wszedł na miejsce trzeciego trębacza w Agushevi’s Orchestra. Historia potoczyła się, jak w filmie – podczas koncertu z Goce Arnaudovem a Tetovo Filigrani zauważył go legendarny saksofonista Ferus Mustafov. Muzyk nie mógł uwierzyć, że 11-latek może grać tak perfekcyjnie i szybko i to on nadał mu przydomek „Jumbo”. On też zaprosił chłopca do nagrania solowej płyty – niedługo potem ukazał się album „Jumbo 11”.

Sam Dzambo określa muzykę którą tworzy i gra jako tradycyjną muzykę cygańską z Bałkanów, a dla niego Bałkany to przede wszystkim Macedonia oraz Turcja skąd jego rodzina wywodzi swoje korzenie.  Na swoją muzykę patrzy z  szerszej perspektywy  i dostrzega też wpływ Libanu i krajów arabskich a nawet z Ameryki Południowej skąd zaadoptował niektóre nowoczesne brzmienia. Przede wszystkim zależy mu jednak by muzyka, którą daje ludziom nie była wyłącznie zabawą ale wywoływała również emocje i oddawała coś z duszy Roma.

Dziś Dzambo Agusevi to orkiestra, która zdobyła wyjątkową pozycję w swojej ojczyźnie, a od zwycięstwa w Międzynarodowym Konkursie w słynnej Guczy (2011) rozpoczęła się jej międzynarodowa kariera. Zespół stale koncertuje w całej Europie (szczególnie popularny jest we Francji).
Odbył także tournee po USA i Australii, a także Ameryce Południowej i Środkowej. Nierzadko bierze udział w prestiżowych festiwalach i koncertuje w renomowanych salach koncertowych.
Po premierowym koncercie w Polsce na Festiwalu Pannonica w 2015 zespół zyskuje popularność w naszym kraju i przyjeżdża tutaj praktycznie co roku. Wystąpił nawet na … na Sylwestrze Marzeń wspólnie z … Marylą Rodowicz.

Ich najnowszy album „Brasses for the masses” ukazał się 20 marca 2020 roku nakładem wytwórni Asphalt Tango i zdecydowanie umocnił pozycja zespołu i „moc trąbki” Dzambo. Recenzje są zgodne, to jeden z albumów roku w muzyce bałkańskiej:
– SONGLINES MAGAZINE: Top of the World album
– WORLD MUSIC CHARTS EUROPE : 3 miejsce
– TRANSGLOBAL WORLD MUSIC LIST: 1. miejsce

Promocyjne karnety na cały festiwal kupisz tutaj