2. Pannonica Folk Festival – rusza festiwalowa machina!

Jak było? Gorąco! Jak będzie? Jak na Bałkanach! Tegorocznej edycji znów przyświeca hasło: Ogień, nie muzyka! Planujcie czas od 28 do 30 sierpnia.

Po ubiegłorocznej, bałkańskiej gorączce pozostały już tylko wspomnienia. Zdjęcia, film i mnóstwo doniesień. Pozytywnych! Że było dobrze, że impreza się podobała, a repertuar był świetny. Że pomysł na Pannonicę – festiwal, który pokazuje całe spektrum muzycznych dokonań grup od Polski aż po daleki wchód Bałkanów to strzał w dziesiątkę. To Wasze doniesienia, Wasze opinie. Bo to impreza dla Was! W tym roku chcemy by ów pozytywny klimat „szczerego pola”, szczerej muzyki i nieokiełznanej zabawy był jeszcze mocniejszy i jeszcze bardziej wciągający. W ubiegłym roku było Was ponad tysiąc, w tym roku…. kto wie, może będzie Was jeszcze więcej. Mamy taką nadzieję.

Jak więc będzie, kto zagra, czy znów odbędzie się szalone etno party w bałkańskich rytmach? Odpowiedź brzmi: będzie przynajmniej tak samo dobrze. A może i lepiej, bo wyciągnęliśmy wnioski, bo podpowiedzieliście nam mnóstwo fajnych rozwiązań. I ostatnie „bo”: bo będzie MEGA gwiazda z Serbii. „Miles Davis Bałkanów”, a dokładnie to dwóch Milesów… Ale o tym sza! Póki co. Chcemy dozować Wam program, po kropelce. By zbyt duża dawka dobrych wieści nie zakręciła Wam w głowie. Na pewno – prócz koncertów – możecie liczyć na warsztaty, na „Guczodisko” w Stodole, dużo słońca i mnóstwo takich jak Wy – pozytywnie zakręconych. Cóż, zaczynamy odliczanie! A Wy planujcie już czas od czwartku do niedzieli, od 28 do 30 sierpnia 2014, w Barcicach koło Starego Sącza. W szczerym polu, nad Popradem.

Fot: Krzysztof Werema - Vintage Agency

Fot: Krzysztof Werema – Vintage Agency

Tymczasem Ula Nowak, z którą ponownie będę miał przyjemność prowadzić imprezę zapowiada dla Was pierwszą grupę, której muzyka zabrzmi już w piątek, drugi dzień Festiwalu, 29 sierpnia:

A będzie to… Čači Vorba! Czyli szczera mowa, idąc dalej – absolutnie szczera muzyka. Lubelska grupa muzyków, o których z czystym sumieniem można powiedzieć, że są ambasadorami Polski w zakresie muzyki tradycyjnej. Ich twórczość obejmuje muzykę Karpat, Bałkanów, a przede wszystkim Romów z rożnych zakątków Europy. Doceniani nie tylko przez wybitnych znawców (radiowa „Dwójka” przyznała im nagrodę „Folkowy Fonogram Roku” za płytę „Tajno Biav”, a europejskie magazyny zaliczają ich do grona najlepszych wykonawców World Music), ale także przez międzynarodową publiczność. Na Pannonica Folk Festival zabrzmi przejmujący głos znakomitej skrzypaczki i wokalistki Marii Natanson w towarzyszeniu czterech niezwykle biegłych instrumentalistów: Pawła Sójki, Roberta Brzozowskiego, Sebastiana Szebesta oraz Piotra Majczyny.

Zapraszamy!

Piotr Trybalski