Bojan Krstić – od dziecka śmiało rozpycha się w światku dęciaków. Dziś rządzi w Guczy!

Historia orkiestry Bojana Krstićia sięga ponad dwie dekady wstecz – utalentowany muzyk, którego nazwisko nie bez powodu widnieje w nazwie zespołu, założył grupę w 1995 roku. Wszystko zaczęło się w niewielkim miasteczku w południowej Serbii – Vladičin Han. Członkowie grupy po prostu podjęli decyzję o wspólnym graniu i kupili trąbki – od tamtej pory odnoszą w zasadzie same sukcesy, wygrywając liczne cenione konkursy i światowej sławy festiwale. Obecnie orkiestra Bojana Krsticia składa się z 11 osób.

W latach 1995-2003 grupa skupiała się na rywalizacji o tytuł najlepszej młodzieżowej orkiestry. Po raz pierwszy muzycy zaprezentowali się podczas wydarzenia Vlasinsko Leto, a w kolejnych latach występowali także w Gučy – prawdziwej mecce bałkańskiej muzyki. Już dwa lata po założeniu – w 1997 roku – na pierwszej z wymienionych imprez Bojan Krstić Orkestar okrzyknięto najlepszą spośród całej młodej konkurencji. Sukces ten udało się powtórzyć w roku 1999 i 2000. Wśród wywalczonych tytułów należy także wymienić nagrodę dla najlepszej orkiestry w Gučy w 2003 roku oraz liczne wyróżnienia przyznawane samemu Krsticiowi. Założyciela orkiestry wielokrotnie tytułowano najlepszym młodym trębaczem. Muzycy pokonywali (i wciąż pokonują) konkurencję także jako doświadczeni seniorzy. Podczas festiwalu w Gučy zdobyli kilka nagród za najlepiej zagraną piosenkę (2007, 2009, 2010), i za drugą najlepszą orkiestrę (2008, 2012, 2013, 2014). Największym sukcesem w karierze zespołu jest fakt, że w 2015 roku do Krsticia powędrował najbardziej prestiżowy tytuł Złotej Trąbki. Przez całą karierę, także w ostatnich latach, orkiestra zgarnęła też wiele najwyższych wyróżnień na imprezie Vlasinsko Leto; w 2017 roku w końcu wygrała również 57. edycję słynnego festiwalu w Guczy.

bojan krstić O2

Ta skrócona lista nagród i wyróżnień dość dobrze pokazuje, jak wielkim uznaniem w środowisku cieszy się charyzmatyczna orkiestra z Vladičin Han. Sam Bojan urodził się w 1982 roku i gra na trąbce już od szóstego roku życia; o powołaniu własnej orkiestry zadecydował jako 13-latek. Najlepszym dowodem na to, że z talentem do muzyki trzeba się urodzić, jest syn Krsticia, Luke – opanował on grę na instrumencie jeszcze zanim poszedł do podstawówki.

Obecnie 11-osobowy kolektyw należy do najbardziej znanych, a jednocześnie najchętniej nagradzanych orkiestr na świecie. Muzycy koncertują nie tylko w Serbii, ale też za granicą – orkiestra grała już podczas Siget Festival i Exit Festival, a także występowała w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Grecji, Słowenii czy Chorwacji. Jeżdżąc po świecie, członkowie grupy Bojana Krsticia starają się przywieźć cząstkę Bałkanów miłośnikom tamtejszych rytmów. Oprócz tego aktywnie promują kulturę romską i nie stronią od występów w dokumentalnych filmach poświęconych tej tematyce. Na ich koncertach panuje niepowtarzalna, pełna energii atmosfera – jak przyznają muzycy, starają się wykorzystać trąbki, aby trafić wprost do serc swoich słuchaczy. Po raz pierwszy zagrają przed polską publicznością na festiwalu Pannonica, w ostatnim dniu sierpnia 2018 r.

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami