Dikanda – wybór pannonikowej publiczności
DIKANDA to słowo, które oznaczać miało zarówno wszystko jak i nic. Zostało bowiem wymyślone, tak samo jak wiele tekstów śpiewanych przez tę grupę. Ale jak to często bywa, rzeczywistość płata figle i po jakimś czasie jednak okazało się, iż w języku jednego z plemion afrykańskich Dikanda znaczy – RODZINA. Piękna muzyka, energia, radość grania, radość śpiewania to nieodłączne cechy każdego wykonywanego przez tę grupę koncertu. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów, które śpiewnie współgrają z muzyką. Mówi się wręcz, że grupa stworzyła własny język – „dikandisz”.
Zespół powstał on w 1997 roku z inicjatywy charyzmatycznej śpiewaczki i akordeonistki Anny Witczak, jako konsekwencja fascynacji pieśniami i muzyką ludową. W ciągu kilku lat istnienia Dikanda wypracowała własne brzmienie, w którym słyszalne są inspiracje muzyką etniczną z Polski, Białorusi, Bułgarii, Macedonii, jak również melodiami żydowskimi, cygańskimi czy kurdyjskimi. Zresztą wykonywany repertuar grupa nazwała Muzyką Czterech Stron Wschodu.
W swoim dorobku Dikanda ma 7 płyt – w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego; setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz w USA), zdobyli także liczne nagrody – w tym „Płyta roku” niemieckiego czasopisma „Folker” przyznana w 2005 roku za „Usztijo”. Dikanda to jednak przede wszystkim prawdziwe zwierzę koncertowe. Każdy koncert Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć podczas którego Dikanda rozpala sceny i parkiety taneczną mieszanką etnicznych brzmień Orientu i Bałkanów. Dikanda wystąpiła na festiwalu Pannonica podczas pierwszej edycji w 2013 roku. W internetowym plebiscycie zorganizowanym po trzeciej edycji została wybrana jako najbardziej oczekiwany zespół, którego powrotu na Pannonikę domaga się festiwalowa publiczność.
Obecny skład zespołu to:
Ania Witczak – śpiew, akordeon
Daniel Kaczmarczyk – instrumenty perkusyjne
Piotr Rejdak – gitara klasyczna
Grzegorz Kolbrecki – kontrabas
Kasia Bogusz – śpiew
Szymon Bobrowski – trąbka
Andrzej Jarząbek- Fiś – skrzypce, śpiew
Promocyjne karnety na cały festiwal kupisz tutaj
Zostaw komentarz