Kapela Maliszów. Na karpacką i ojcową nutę

Rodzinna kapela z Męciny Małej (Beskid Niski) założona została przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Zespół inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie – na skrzypcach, basach i bębnie, w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Kapela Maliszów nie ogranicza się w swojej twórczości jedynie do odtwarzania starych melodii – zespół tworzy również własne utwory, w których polski charakter łączy się doskonale z wypracowanym przez Kapelę stylem.

Warto wspomnieć, że skrzypce oraz baraban to instrumenty rodzinne, które zespół odziedziczył po ojcu Jana Malisza, Józefie. To on przekazał synowi podstawy gry na wielu instrumentach, które zawsze obecne były w rodzinnym domu muzyków. Stąd też pochodzi określenie, którego Kapela Maliszów używa w stosunku do swojej muzyki – „ojcowe nuty”.

Kapela Maliszów udowodnia, że tradycja nie jest muzealnym reliktem ale żywą tkanką, która może przybrać najróżniejszy kształt. To przykład muzyków ludowych, którzy przekroczyli granicę pojęć i stworzyli swoją własną sztukę. Malisze swoją grą przypominają także, że młodość może zachwycić dojrzałością, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

malisze

Poziom wirtuozerii i fantazji licealisty Kacpra wynosi go do elitarnej grupy najciekawszych skrzypków sceny folkowej. Niewiarygodna dojrzałość głosu i wspaniałe poczucie rytmu Zuzy wraz z nieskończonymi pomysłami Jana, stawia Kapelę Maliszów pośród najciekawszych odkryć ostatnich lat nie tylko na scenie muzycznej Polski.

Kapela grała m.in. na festiwalach: Rainforest World Music Festival w Malezji, WOMAD Festival na scenie radia BBC3 w Wielkiej Brytanii, Gooikoorts Festival w Belgii, Euroradio Folk Festival, w Niemczech w Westdeutscher Rundfunk 3 w Kolonii, w Bonn i w Offenburgu.

W Polsce Kapela grała na wielu znaczących festiwalach etnicznych i folkowych, jest także laureatem wielu nagród. W roku 2013 i 2014 muzyka kapeli była również prezentowana na Międzynarodowych Targach Sztuki „Womex”

Skład kapeli:
Jan Malisz – skrzypce, basy, lira korbowa, akordeon, śpiew
Zuzanna Malisz – śpiew, basy, bęben
Kacper Malisz – pierwsze skrzypce, basy, nyckelharpa

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami.