Kultowy brass band FANFARE CIOCĂRLIA powraca na Pannonikę!

Pochodząca z Rumunii FANFARE CIOCĂRLIA to jedna z najsłynniejszych bałkańskich orkiestr dętych. Co tu kryć, jesteśmy szczęśliwi, że po 5 latach Fanfara powraca na Pannonikę, jako największa gwiazda tej edycji!

Fanfare Ciocărlia  to 12-osobowa orkiestra dęta pochodząca z położonej w północnej Rumunii wioski Zece Prăjini. Grupa zaczynała jako luźny skład muzyków grających okazjonalnie na weselach i chrzcinach. W październiku 1996 roku niemiecki inżynier dźwięku i producent nagraniowy Henry Ernst odwiedził Zece Prăjini i przekonał muzyków do stworzenia stałego zespołu objazdowego. Za nazwę zespołu obrano Fanfare Ciocarlia:  Fanfare oznacza orkiestrę dętą, a Ciocarlia to po rumuńsku skowronek.

Od momentu odkrycia ich przez Ernsta, który został ich menadżerem, zespół zagrał ponad tysiąc koncertów w ponad 50 państwach na całym świecie. Obecną, trwającą blisko rok trasą koncertową po całym świecie świętują swój jubileusz 25-lecia.

W zakorzenionej w tradycji austriackich i tureckich orkiestr wojskowych Fanfare Ciocarlia znaleźć można takie instrumenty jak: trąbki, tuby barytonowe i tenorowe, klarnety, saksofony, bęben i perkusję. Teksty ich piosenek pisane są w języku rumuńskim oraz romskim. Styl ich muzyki wywodzi się głównie z rumuńskiej i romskiej ludowej muzyki tanecznej, lecz widoczne są także wpływy tureckie, bułgarskie, serbskie oraz macedońskie. Swoją popularność zawdzięczają szybkim energetycznym dźwiękom, skomplikowanym rytmom oraz prędkim solówkom na klarnetach, saksofonach i trąbkach, których tempo przekracza czasem 200 bitów na minutę. Znani są również z tego, że podczas swoich koncertów nie korzystają z żadnego zapisu nutowego, a także z grania na scenie na starych, poobijanych instrumentach.  Słyną także z dystansu do siebie, poczucia humoru i zamiłowania do przedłużania koncertów i spontanicznych popisów akustycznych wśród publiczności po szczególnie udanych występach.

Zespół ma na koncie 11 płyt, wśród nich wiele podbiło czołówki World Music Charts, a fani na całym świecie znają ich przeróbki światowych hitów, takich jak „James Bond Theme„, „Caravan” i „Born To Be Wild„, czy tytułową piosenkę z filmu o Boracie Just The Two Of Us.

Jest nam niezwykle przyjemnie, że na jubileuszowej płycie znalazł się utwór pt. „Pannonicated Polka (dedicated to Pannonica Festival)” jako track No4. Utwór oparty na melodii, która powstała wiele lat temu w … Starym Sączu (tym koło Barcic) 🙂 przearanżowany od nowa, w typowym dla Fanfary stylu.

It Wasn't Hard To Love You | Fanfare Ciocarlia

Okładka jubileuszowej płyty „It wasn’t hard to love you”

Napisali o Fanfarze:

„Najsłynniejszy brass band świata”BBC

„Rytmy są porywcze, melodie chwytliwe, a taniec przychodzi sam. Szalony trans, entuzjazm sceniczny i ekspresyjne tempo to wszystko wydaje się spontaniczne, ale tak naprawdę jest doskonale dopracowane przez lata koncertowania”Evening Standard

“Cygański All-Star Band”Pitchfork

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prosto do >>> sklepu internetowego z biletami.