Mahala Rai Banda – sposób na globalny sukces
Może nie wszyscy wiedzą, ale najbardziej znani i utalentowani muzycy Rumunii mieszkają w dwóch wioskach. Clejani, na południowy zachód od Bukaresztu, to wioska skrzypków, cymbalistów, basistów i akordeonistów, którzy stworzyli niezwykłą formację Taraf de Haiduks. W Zece Prajini, rodzinnej wiosce Fanfare Ciocarlia, dominują specjaliści od instrumentów dętych. Mahala Rai Banda to właśnie mieszanka muzyków z Clejani i Zece Prajini i skuteczny sposób na niekwestionowany, międzunarodowy sukces.
Historia Mahala Rai Banda sięga końca lat dziewięćdziesiątych, kiedy Aurel Ionita formował grupę Rom Bengale w Bukareszcie. Wtedy też powstał wstępny skład Mahala Rai Banda. Debiutancka płyta grupy ukazała się w 2004 roku nakładem nakładem Crammed Discs. Drugi album Mahala Rai Banda: Ghetto Blasters to dzisiaj już jeden najważniejszych albumów ostatnich lat w nurcieetno, przez wielu uważany za pozycję równie kultową, co Buena Vista Social Club czy dokonania Ali Farka Toure’a. Nagrany został w 2009 roku w Berlinie i Bukareszcie przez Asphalt Tango Records i natychmiast wspiął się na pozycję 2 listy World Music Charts Europe i wybrany spośród dziesiątki „najlepszych albumów roku 2009” przez magazyn Songlines.
Grupa ma też na koncie przebój Mahalageasca, który rozbrzmiewa w filmie Saszy Barona Cohena Borat. Muzyka Mahala Rai Banda to fuzja rumuńskich tradycji muzycznych, orientu, katalońskiej rumby, reggae i manele. Zespół gra wyłącznie na żywo i jest absolutnym pewniakiem jak chodzi o rozranie publiki do czerwoności bez względy porę roku i szerokość geograficzną miejsca koncertu. A grają wszędzie od cygańskich wesel po wielkie sale koncertowe i eventy świata zachodniego jak Summerstage NYC, Montreal Pop Festival, Big Chill czy wreszcie Womad UK.
Dyskografia:
2013: “Balkan Reggae” – Asphalt Tango Records
2009: “Ghetto Blasters” – Asphalt Tango Records
2005: “Mahala Rai Banda” – Crammed Discs
Promocyjne karnety na cały festiwal kupisz tutaj
Zostaw komentarz