Mr. Žarko – kosmopolitycznie, świeżo i z fantazją

Oryginalna muzyka Mr Žarko wykracza ponad to, co ludzie wyobrażają sobie o muzyce bałkańskiej. Zespół w bardzo ekscytujący i odważny sposób przełamuje granice tego gatunku. Nieco psychodeliczne brzmienia spotykają funkowe rytmy potężnej bałkańskiej sekcji dętej. Ksylofon i zabawkowe pianino łwchodzą w reakcję z szorstkim brzmieniem serbskich trąbek.

Žarko Jovašević dorastał w Serbii pod wpływem lokalnych tradycji muzycznych, później przeniósł się do Berlina i zaczął komponować własne piosenki dla swojego nowego zespołu Mr Žarko. Są to kompozycje świeże, kosmopolityczne, sugestywne i pełne fantazji.
Swoje show prezentuje na scenie ze znakomitymi muzykami z Bułgarii, Rosji, Rumunii, Turcji i USA, którzy również przybyli do wielokulturowego Berlina w poszukiwaniu ciekawych projektów muzycznych.

Debiutancki album „Electric Gypsy Disco Noise” z 2013 roku zaskoczył miłośników muzyki bałkańskiej, a także wielu fanów spoza tej sceny energetycznymi piosenkami i chwytliwymi melodiami, w tym pompującymi bałkańskimi rytmami i poetyckim, ale subtelnym tekstem w języku angielskim. W następnym roku zespół zaprosił znanych DJ-ów do produkcji remiksów utworów z debiutanckiego albumu. Wersje DJ Click, DJ Ipek, DJ Kosta Kostov i wielu innych można usłyszeć na płycie „Electric Gypsy Disco Noise – The Remixes”, która zdobyła duże uznanie na całym świecie dzięki DJ-om i audycjom radiowym poświęconym globalnym bitom. Wreszcie muzycy poświęcili się korzeniom romskiej muzyki dętej z południowej Serbii. Na ostatnim albumie „Balkan Herbal Clinic” Mr.Žarko w wielu utworach umieścił unikalne i charakterystyczne znane choćby z festiwalu w Guczy brzmienie serbskiej orkiestry dętej. W ten sposób doszło do współpracy ze znanym z występu na Pannonice serbskim mistrzem trąbki Bojanem Krstićem i jego Orkiestrą co dało efekt w postaci podrasowania kilku piosenek oryginalną bałkańską mocą.

Mr. Žarko zjednał sobie entuzjastyczną publiczność na wielu koncertach klubowych i festiwalowych w Niemczech i na całym świecie, przed pandemią zagrali na Rudolstadt Festival (Niemcy), Karneval der Kulturen (Niemcy), Nilüfer Festival (Turcja) czy Drienok Festival (Słowacja) i na wielu innych miejscach. Teraz zawita na nasz festiwal jako jedna z najjaśniejszych jego gwiazd.

Karnet na Festiwal Pannonica 2021 kupisz >>> tutaj