Nowe „państwa” na Bałkanach

Pewnie już wiecie, że grupa polskich studentów ogłosiła powstanie na spornym terenie na granicy Chorwacji i Słowenii Królestwa Enclavy. To drugi taki przypadek na Bałkanach w ciągu ostatniego miesiąca. Wcześniej przy granicy serbsko-chorwackiej powstało „państwo” Liberland. Kto wie czy nie pora, żeby na fali tej swoistej „Wiosny Ludów na Bałkanach” proklamować Pannonię?

LIverland + Enclava mapa

Enklava „najnowsze państwo świata” zostało proklamowane 23 kwietnia 2015 roku przez grupę Polaków, którzy zorientowali się, że około 100 metrów kwadratowych powierzchni na granicy Chorwacji i Słowenii stanowi „ziemię niczyją”.

Mikropaństwo nie może liczyć na uznanie przez żaden z podmiotów prawa międzynarodowego, ale jego twórcy nalegają na uznanie prawa do istnienia królestwa, argumentując, że jego teren nie należy ani do Chorwacji, ani do Słowenii.
Jak piszą na swojej stronie internetowej twórcy, Enclava to monarchia konstytucyjna, na czele której stoi król Enclav I. Królestwo posiada pięć oficjalnych języków – angielski, polski, słoweński, chorwacki i chiński. Wybrano także oficjalną flagę państwa, a także wskazano skład rządu na czele, którego stanęła Annemarijn Tamminga.
Wniosek o honorowe obywatelstwo Królestwa Enclavy zgłosiło ponad 5 tys. osób. Królestwo ma za sobą już pierwsze wybory. W internetowym głosowaniu wzięło udział blisko 800 osób.

Enclava

Kilka tygodni wcześniej na skrawku ziemi przy granicy serbsko-chorwackiej na zachodnim brzegu Dunaju, w pobliżu chorwackiej miejscowości Zmajevac powstała Wolna Republika Liberlandu – państwo stworzone przez grupę libertarian z Czech. Powierzchnia Liberlandu to 7 km kwadratowych. Założycielem państwa jest czeski polityk Vít Jedlička, który należy czeskiej Partii Wolnych Obywateli.

Liberland nie ma jeszcze konstytucji (ta jest dopiero tworzona), ale posiada już prezydenta (został nim Jedlička) oraz własny serwis internetowy. Wyjaśniono w nim, że nowe państwo leży na terenie, do którego żaden inny kraj nie wysuwa roszczeń. Założyciele Wolnej Republiki Liberlandu uznali, że jest to ziemia niczyja. Jedlička zapowiedział, że niebawem wyśle noty dyplomatyczne do rządów Serbii i Chorwacji, prosząc o oficjalne uznanie nowego państwa. Podobne noty zostaną później wysłane do innych krajów. Konstytucja Liberlandu będzie wzorowana na prawie szwajcarskim. Państwo, któremu przyświeca hasło „Żyj i pozwól żyć”, ma być „konstytucyjną republiką z elementami demokracji bezpośredniej”. Z przedstawianych zapowiedzi wynika, że władze Liberlandu będzie obowiązywał konstytucyjny zakaz zadłużania państwa.

-

Na oficjalnej stronie Liberlandu prowadzona jest rekrutacja obywateli. Podobno zhłosiło się już 80 milinerów zaintersowanych uzyskaniem obywatelstwa Liberlandu. Zgłaszać mogą się wszystkie osoby, które nie były karane, nie mają komunistycznej bądź nazistowskiej przeszłości, szanują własność prywatną oraz innych ludzi, niezależnie od ich rasy, pochodzenia etnicznego, religii i orientacji. Liberland ma już własną flagę i własne godło. Językiem urzędowym jest czeski.

liberland flaga