Oryginalny romski „Turbo brass” z Zece Prajini

Fanfare Shukar to romska orkiestra dęta z Rumunii. Zespół został założony w latach 90. przez klarnecistę i multiinstrumentalistę Costicę Pantiru i składa się z 10 muzyków. Przed zmianą nazwy na używaną obecnie Fanfare Shukar, zespół był znany jako Fanfare Zece Prajini (shukar, nawiasem mówiąc, jest słowem romskim i oznaczającym coś w stylu dobry/piękny).

Wszyscy muzycy zespołu pochodzą z Zece Prajini, małej wioski liczącej zaledwie 400 mieszkańców, położonej we wschodniej części Rumunii, niedaleko granicy z Mołdawią. Wieś stała się już dość sławna na scenie muzyki etno dzięki sukcesowi innej miejscowej orkiestry dętej – Fanfare Ciocarlia. Muzyka jest głównym źródłem dochodów wielu rodzin we wsi, które w większości należą do grupy etnicznej Romów. Warto dodać, że orkiestry dęte (fanfare) są bardzo popularne w Rumunii, a także w większości innych krajów bałkańskich i są integralną częścią tamtejszej tradycyjnej kultury i folkloru. Ich korzenie sięgają czasów osmańskich i habsburskich orkiestr wojskowych z XIX wieku. Muzycy Fanfare Shukar są ze sobą spokrewnieni. Założyciel grupy, Costica Pantiru, jest jednym z najbardziej znanych liderów zespołów w Rumunii i jest regularnie zapraszany do udziału ze swoją grupą w programach telewizyjnych i festiwalach w całym kraju. Pantiru jest wirtuozem wszystkich instrumentów używanych w zespole. Ten talent sprawia, że powstają wyjątkowe aranżacje, które nadają zespołowi charakterystyczne brzmienie. Nie zawsze można powiedzieć dokładnie, gdzie kończą się tradycyjne pieśni i gdzie zaczynają się autorskie kreacje Costicy, ale sprawiają, że koncerty zespołu są zawsze niezrównanym przeżyciem. Zespół często określa swój styl muzyczny jako „wpływową cygańską muzykę panbałkańską z Europy Wschodniej” lub prościej jako „turbo brass”!

Fanfare Shukar występowało na wielu koncertach i festiwalach zarówno w kraju jak i za granicą, m.in. w Japonii, Francji, Niemczech, Holandii i USA. Barwnym epizodem w życiorysie muzyków Fanfare Shukar była etatowa praca w Teatrze Zingaro w Paryżu (2006-2009) w przedstawieniu „Battuta”. Spektakl zachwycił publiczność w wielu miastach na całym świecie, takich jak Paryż, Tokio, Hongkong, Bruksela, Moskwa, Stambuł, Namur, Luksemburg, Poznań, Rennes, Rochelle, Avranches, Lyon itp. Był również prezentowany na słynnym festiwalu w Awinionie. Fanfare Shukar to zdecydowanie zespół koncertowy, który raz za razem zachwyca publiczność swoimi energicznymi występami na żywo.

Pomimo krajowych i międzynarodowych sukcesów, Fanfare Shukar nadal regularnie gra na weselach, wiejskich festiwalach i pogrzebach w rodzinnej miejscowosci Zece Prajini i wokół niej. W ten sposób muzycy pomagają zachować lokalne tradycje i pozostają częścią lokalnej społeczności.

Koncert Fanfare Shukar zobaczysz na żywo kupując karnet na 8.Pannonica Festival. Gdzie? >>> tutaj