Siła sióstr: Bisserov Sisters z wioski Pirin w górach Pirin

Jedna z najbardziej znanych grup wokalnych specjalizujących się w tradycyjnej muzyce bułgarskiej  Bisserov Sisters (znane również jako Sestri Bisserovi), zaczęły karierę jako trio założone przez trzy siostry Lyumbimkę Bisserov (ur. 1953), Nedę Bisserov (1955) i Mitrę Bisserov (1957). W odróżnieniu do prawie wszystkich bułgarskich grup wokalnych, siostry grają także na tradycyjnych bułgarskich instrumentach.  Kolejnym elementem, który odróżnia Siostry Bisserov, jest to, że wszystkie śpiewaczki ukończyły konserwatorium muzyczne w specjalizacjach folklor albo etnomuzykologia. Pomimo tej akademickiej bazy siostry Bisserov wykonują prawie wyłącznie muzykę z rodzinnych stron, tj. z Gór Pirin w południowej Bułgarii, co nadaje ich twórczości bogaty kontekst emocjonalny.

Siostry Bisserov zadebiutowały w 1978 r na konkursie (w którym zwyciężyły), i uzyskały kwalifikację na 11. Światowy Festiwal Młodzieży na Kubie. Chociaż siostry miały wtedy 20 lat, śpiewały już dosłownie przez całe swoje życie, ucząc się lokalnych piosenek od matki i babci, a także rytualnych i tanecznych piosenek wykonywanych podczas wiejskich festynów. Rok później nagrały swoją pierwszą płytę, i do końca lat 80-tych jeszcze dwa albumy w bułgarskich państwowych wytwórniach płytowych. Natomiast ich międzynarodowy debiut miał miejsce w 1990 roku. Była to płyta „Music from the Pirin Mountains” dla holenderskiej wytwórni muzycznej Pan.

Na fali międzynarodowego zainteresowania bułgarską muzyką wokalną po rozpadzie żelaznej kurtyny siostry nawiązały współpracę z wieloma europejskimi, amerykańskimi i japońskimi wytwórniami płytowymi, nagrywając w sumie kilkanaście płyt. W 1999 roku siostry po raz pierwszy wzięły udział w sesji nagraniowej razem ze swoją matką i córkami, wydając płytę „From the Roots to the Top: Three Generations of Bisserov Sisters”.

Przez ok. 15 lat siostry związane były ze słynnym bułgarskim państwowym chórem Philipa Kuteva. Wystąpiły na słynnym festiwalu Womad organizowanym przez Petera Gabriela, a także nagrały fragmenty utwórów wspólnie z  Kate Bush.

Przebogaty, bo liczący ok. 35o utwórów repertuar Bisserov Sisters zawiera cechy najbardziej typowe dla regionu Pirin: połączenie dźwięków charakterystycznych dla białego śpiewu, bogatego, elastycznego i różnorodnego metrum  i ekspresyjnego wykonania. Piosenki Sióstr Bisserov mają różne tematy, inspirowane są wydarzeniami z życia, takimi jak ślub, pory roku, miłość,  praca, życie rodzinne, religia, biesiady, ludowe opowieści i legendy. Arytmiczne lub odwrotnie ściśle rytmiczne, prymitywne, albo z bogatą ornamentacją. Śpiewane z użyciem głośnego i rezonującego głosu, który unosi się w zaskakujących rejestrach.

Kilka lat temu zespół zdecydował się na odmłodzenie składu.  Obecnie w zespole śpiewają dwie z sióstr założycielek Mitra i Lyubimka (obecne od samego początku) oraz dwie córki Mitry; Vera i Rositsa.

Na festiwalu Pannonica zespół wystąpi z towarzyszeniem muzyków instrumentalistów grających na: gajdach, gadułce i tarambuce. Wśród muzyków jest Rosen syn Lyubimki.

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami