Sokół Orkestar i kobiety wystąpią na 2. Pannonice!

Sokół Orkestar – nasz czołowy brass band grajacy po bałkańsku i jego goście (a precyzyjnie gościówy)

SOKÓŁ ORKESTAR to zespół z Krakowa, będący unikatem na polskiej scenie muzycznej. Potężna dawka słowiańskiej energii, unikalny styl grania charakterystyczny dla Bałkanów, oryginalny repertuar oraz piorunująca siła instrumentów dętych blaszanych w ethno-rockowej odsłonie! Byli już u nas na pierwszej Pannonice i pokazali, że Polacy potrafią grać na trąbkach „po bałkańsku”. Jeśli ktoś nie lubi takich haseł jak „Numer jeden wśród polskich orkiestr Balkan Brass” to ostrożnie napiszmy, że obok grup  Bubliczki i Tsigunz Fanfara Avantura to na pewno najściślejsza czołówka gatunku naszej sceny folkowej. Liderem zespołu jest Przemek Sokół, trębacz, kompozytor i aranżer. To właśnie z jego inicjatywy w 2011 roku powstał Sokół Orkestar. Na repertuar zespołu składają się zarówno utwory pełne nieokiełznanej bałkańskiej energii jak również autorskie piosenki opowiadające historie z życia wzięte.  Zespół ma swoim koncie płytę  „Slavic soul” inspirowana muzyką bałkańską. Obecnie pracuje nad wspólnym materiałem z Mają Sikorowską.

Maja Sikorowska (obok Pauliny Bisztygi)  będzie jedną z dwój artystek zaproszonych na wieczorny koncert podczas Pannoniki. Obie Panie wykonają po kilka utworów rodem z Bałkanów i Grecji, w nowych aranżacjach utrzymanych w stylistyce w której porusza się zespół.

Maja muzykę ma w genach, bo jest córką znanego barda Andrzeja Sikorowskiego. Choć urodzona w Krakowie, to – po mamie – jest pół-Greczynką. Po kilku płytach z ojcem (m.in. „Kraków-Saloniki” z 2005 roku) w 2011 roku, razem z zespołem Kroke, nagrała materiał w całości po grecku – „Avra”. „Można powiedzieć, że od tego czasu działam nie tylko w obrębie muzyki polskiej, ale również szeroko pojętej muzyki bałkańskiej”- wyjaśnia piosenkarka. Z Przemkiem Sokołem zna się od 7. roku życia, niedawno postanowili połączyc siły.

Paulina Bisztyga  – wokalistka, kompozytorka , poetka , malarka i dziennikarka muzyczna Radia Kraków. Publikowała w „Dekadzie Literackiej”, i „Wiadomościach Kulturalnych”. Zdobywczyni nagród na Festiwalu FAMA w Świnoujściu i II miejsca na Festiwalu Piosenki Aktorskiej w Krakowie. W swej twórczości czerpie z wielu dziedzin sztuki –łącząc różne formy działalności twórczej, nie podlegając aktualnym modom konsekwentnie podąża własną drogą artystyczną. Ma w dorobku cztery płyty Nie ma co się bać, Proste jest prawo miłości, …zmiłości oraz niewydaną jeszcze płyty z pieśniami bałkańskimi. Z Przemkiem Sokołem nie zna się może od 7 go roku życia ale od wielu lat współpracuje owocnie przy różnorodnych projektach muzycznych.