Szok i niedowierzanie! Bubliczki na Pannonice!
Zbulwersowani sympatycy Festiwalu Pannonica piszą do organizatorów:
To skandal! może jeszcze zaprosicie jakiś Wikingów z soplami lodu pod nosem? – pyta, a raczej szydzi pani Janina z Konina (52). Czy oni, tzn. te Bubliczki, w ogóle mają pannońskie paszporty?
Odp. organizatorów: Pani Janino, z tymi paszportami pannońskimi to Pani przesadziła. Jak mamy to sprawdzić, skoro podróbki pannońskich paszportów lepszej od oryginałów jakości można bez trudu kupić na dworcu Keleti w Budapeszcie już za 10 Euro?! Decyzje podjęliśmy „na słuch” i bierzemy za nią pełną odpowiedzialność.
Co to są zatem te Bubliczki?
Bubliczki – to grupa siedmiu młodych, piekielnie zdolnych muzyków wywodzących się z Brus (Kaszuby) i Szczecina. O sobie sami mówią; „Cashubian Brass Banda”. Ich muzyka to doskonała mikstura muzyki folkowej, z głębokimi korzeniami w Polsce, z inspiracjami zaczerpniętymi z muzyki wywodzącej się z Półwyspu Bałkańskiego.
Zespół ten debiutował albumem “Opaa!” w roku 2010; wcześniej uzyskał rozgłos zdobywając nagrody na folkowych festiwalach w naszym kraju:
“Nowa Tradycja 2009″ – festiwal Polskiego Radia – pierwsze miejsce
“VIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Górskiej i Folkowej” – pierwsze miejsce. Pamiętamy wszyscy ich brawurowy występ w programie Must Be The Music, gdzie Bubliczki dzięki charyzmie i wyśmienitej grze dotarli aż do półfinału. W 2014 r brawurowo wystąpili na jubileuszowym 20. Przystanku Woodstock.
Ich drugi, studyjny album “Trubalkan“ ukazał się nakładem Dobrzewiesz Nagrania we wrześniu 2013 roku (zdobył później 3 miejsce w konkursie Folkowy Fonogram Roku). Kompozytorem muzyki na całym albumie jest Mateusz Czarnowski, lider zespołu. Na albumie pojawią się utwory zaśpiewane w języku kaszubskim i polskim. Część z nich wywodzi się z muzyki ludowej, resztę tekstów napisał Olek Różanek.
Skład zespołu:
Mateusz Czarnowski – accordion, vocal
Michał Czarnowski – violin, mandolin, vocal
Krzysztof Kowalczyk – saxophone, clarinet, bass clarinet
Marek Kubiszyn – trumpet
Aras Głogowski – trombone
Piotr Bineq Bruski – cajon, tapan, darabuka, udu
Artur Pacak – double bass
A tak o swojej płycie napisali jej autorzy:
TRUBALKAN to wypadkowa inspiracji bałkańską szczerością, cygańskim spontanem i klezmerskim sznytem. Owocem dwuletniej pracy jest dziesięć utworów, które z intensywnością serbskiej śliwowicy, spowodują niekontrolowany ruch Twoich kończyn, tułowia oraz głowy. Na krążku znajdziesz echa rumuńskiej ulicy, moc tureckiej kawy, hałas cygańskich trąb czy woń klezmerskiej knajpy, dzięki którym poczujesz nieskrępowaną radość, a zaraz potem wyciszającą melancholię. Teksty zaś, to mieszanka autorskich i klasycznych ludowych opowieści, ubranych w niepowtarzalną kaszubską formę.
Karnety na cały festiwal kupisz tutaj
Bilety na pojedyncze dni kupisz tutaj
Zostaw komentarz