Terne Čhave – cygański rom’n’roll z Czech

Terne Čhave to jeden z najlepszych i odnoszącym największe sukcesy, romskich zespołów w Czechach. Pochodzą z miasta Hradec Kralove. Pierwsze sukcesy grupa odniosła przed 1989 roku. Po nieprzyjemnych zdarzeniach na tle rasowym formacja zawiesiła na pewien czas swoją działalność. Ale, że Cyganie muzykę mają we krwi, Terne Chave wrócili na koncertowe trasy.

Młodzi Chłopcy (bo tak dokładnie tłumaczy się nazwę Terne Chave) szybko otrząsnęli się, wyszli poza granicę romskiego getta, przyjęli do składu białych gádže i … ruszyli na podbój wielkiego świata. Zjechali Europę od Węgier, przez Włochy, Hiszpanię, Niemcy, Belgię, Holandię aż po Szkocję.

Muzyka tworzona przez Terne Chave  ma typowo cygańskie korzenie, opierając się na śpiewie na wiele głosów, jednak pobrzmiewają w niej również wpływy rockowe, jazzowe, blues, rap,a nawet taneczne latynoskie rytmy. Terne Čhave są obecnie zespołem bez jakichkolwiek, etnicznych czy stylistycznych ograniczeń a ich romskie korzenie dają podstawę do muzycznych podróży, tam gdzie nie każdy się odważy. Zespół jednak nie zawraca sobie głowy muzycznymi stylami. Na podobne rozważania, słuchając muzyki, i wy nie będziecie mieć czasu. Większość utworów przebiega w diabelskim tempie. Gdyby chęć sklasyfikowanie nie dawała wam jednak usnąć, powiedzmy prawdę jest to cygański rock’n’roll czyli ROM’N’ROLL!!!

Jak podkreślają krytycy, pieśni, których muzycy z Terne Chave nauczyli się od swoich rodziców, w ich wykonaniu wykraczają daleko poza granice tradycji. A obecny repertuar bazuje na własnych utworach, w których mowa jest o uczuciach, kobietach, dzieciach i muzyce.

W skład czeskiej formacji wchodzą: Gejza Bendig (wokal, gitary, lider zespołu), Roman Feko (wokal, gitary), Adam Pospisil (skrzypce), Daniel Zeman (akordeon), Josef Dzurko (bas), Jan Dzurko (keyboard, wokal), Roman Kroupa (instrumenty perkuzyjne) oraz Libor Friedl (perkusja).

Promocyjne karnety na cały festiwal kupisz tutaj

Terne Chave 2

Dyskografia:
Avjam Pale (2003)
Kaj džas (2004)
More, love! (2008)
Bo me som Rom (2015)