Wyczekiwani! Moda na Dubiozę trwa – to trzeba samemu przeżyć!

Dubioza Kolektiv to bośniacka grupa powstała w 2003 roku. Zespół znany jest ze swojego stylu łączącego elementy dubu, ska, punku, reggae, muzyki elektronicznej i muzyki bałkańskiej oraz ze społecznie i politycznie zaangażowanych tekstów pisanych w wielu językach.

Na szerokie wody w Europie wypłynęli za sprawą piątego albumu “Wild Wild East”, kiedy to Billy Gould z Faith No More zachwycił się ich twórczością i podpisał kontrakt z Dubiozą w swojej wytwórni Koolarrow Records, zapewniając im dystrybucję na całym świecie. Dwa lata później zespół wydał kolejny album, który promował utwór “Ka¾u” – ten ogromny hit osiągnął blisko 50 milionów odsłon w serwisie YouTube, a Dubioza wyprzedała w pełni halową trasę na Bałkanach.

W kolejnych latach muzycy nie zatrzymywali się i wyruszyli w pierwszą trasę po USA, wystąpili na kultowym showcase festiwalu SXSW, a na Eurosonic festivalu w 2016 roku otrzymali nagrodę najlepszego zespołu festiwalowego głosami innych, europejskich festiwali. Dziś Dubioza Kolektiv to uznana marka w Europie Wschodniej i nie tylko. Na swoim koncie mają występy na festiwalach Glastonbury, Lollapalooza, Roskilde czy Lowlands oraz dziesiątki wyprzedanych koncertów w całej Europie, ale także w USA czy Kanadzie.

Bywalcy największych europejskich festiwali są już dobrze znani w naszym kraju, mając na swoim koncie chociażby występ na Pol’and’Rock Festivalu w 2018 roku, gdzie grając przed pół milionową publiką zgarnęli nagrodę Złotego Bączka dla najlepszego międzynarodowego występu festiwalu. Teraz jeżdżą po Europie, promując swój najnowszy album “Agrikultura” wydany w 2022 roku nakładem Menart. Materiał ten powstał jeszcze podczas pandemii koronawirusa Covid-19 i lockdownu, kiedy wszyscy ludzie na świecie byli pochłonięci internetem, a ich twarze stale przyklejone do ekranów wszelkich rozmiarów.

Na płycie słychać, że zespół zaczął myśleć o przyszłości rolnictwa i tym kto będzie produkować żywność, jeśli każdy zacznie pracę w sektorze IT. Swoje rozważania zawarli jak zwykle w lekko humorystyczny, ale i bezkompromisowy sposób, a 3 single promujące album wykręciły dość szybko 8 milionów odtworzeń w samym serwisie YouTube. Jesteście gotowi na szaloną noc z Dubiozą w piątek 1 września na Pannonice?

Podejmują tematy problematyczne i trudne, a w tej całej swojej bałkańskiej dzikości, znakomicie łączą kulturowe akcenty Bośni z nowoczesnym i własnym podejściem do muzyki, czerpiąc z reggae, ska, punku czy elektroniki. Dubioza Kolektiv to prawdziwy fenomen muzyczny, a przez ich szalone i jedyne w swoim rodzaju koncerty, wytworzyła się moda na Dubiozę – zespół, który trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu!

Promocyjne karnety na cały festiwal kupisz tutaj