BGKO. Prosto do serca, bez żadnych trików i sztuczek.

Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) jest międzynarodowym zespołem tworzącym w Barcelonie, od lat budzącym zainteresowanie publiczności w całej Europie swoimi autentycznymi reinterpretacjami tradycyjnej muzyki głownie bałkańskiej i środkowoeuropejskiej. Muzyka ta trafia prosto do serc, bez stosowania żadnych sztuczek i trików.

Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) ewoluowała z Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra i  w ciągu kilku lat osiągnęła międzynarodowy rozgłos.

BGKO1

W pierwszym etapie jeszcze jako Barcelona Gypsy Klezmer Orchestra BGKO przez 4 lata błyskotliwej kariery (2012-2015) nie tylko nagrali dwie świetne płyty (Imbarca i Balkan Reunion) ale także zdobyli olbrzymią popularność na YouTube. Utwór „Djelem, djelem” w wykonaniu BGKO zanotował przeszło 6,5 miliona odsłon.

Unikalne i współczesne brzmienie BGKO pochodzi z ich pasji i nieustannej eksploracji dźwięków i muzyki romskiej, klezmerskiej, bałkańskiej i śródziemnomorskiej. Wszystko to jest rozumiane jako połączenie tradycji muzycznych i wieloetniczności kulturowej, które przekraczają wszelkie bariery geograficzne. W nich pielęgnowane są wpływy różnych ludów, które zamieszkiwały te tereny: Żydów aszkenazyjskich i sefardyjskich, Cyganów, Ormian i innych.

We wrześniu 2016 roku zespół BGKO wydał swój trzeci album „Del Ebro al Danubio”, z nowymi interpretacjami dźwięków znad Morza Śródziemnego i z Bałkan, osiągając pierwsze miejsce na Transglobal World Music Chart, prestiżowej liście najlepszych wydawnictw muzycznych.
Z kolei 2 marca 2018 miała miejsce premiera najnowszego albumu BGKO “Avo kanto” „co w języku esperanto znaczy “dziadkowe piosenki”.

W listopadzie 2017 roku BGKO po raz pierwszy koncertował w Polsce. Jeden z dwóch historycznych koncertów miał miejsce w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu (drugi odbył  się we Wrocławiu). Po znakomicie przyjętym koncercie zapadła decyzja o zaproszeniu BGKO na 6. Festiwal Pannonica w 2018 roku.

BGKO2
BGKO tworzą obecnie: Sandra Sangiao (wokal, Katalonia), Mattia Schirosa (akordeon, Włochy), Julien Chanal (gitara, Francja), Ivan Kovaćević (bas, Serbia), Stelios Togias (perkusja, Grecja), Joaquin Gil (klarnet, Hiszpania) oraz Olexander Sora (skrzypce, Ukraina).

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami