I cóż, że ze Szwecji? Tam też znają film „Tabor wędruje do nieba”!

Siedem lat temu w mieścinie Tibble koło Leksand, gdzieś w szwedzkiej Dalarnie rozpoczął się dziwny projekt. Dwaj sąsiedzi ni stąd ni z owąd zaczęli grać muzykę cygańską.
Dokładnie było to tak, że wybrali się autem na jakiś koncert i w drodze powrotnej słuchali płyty ze ścieżką dźwiękową ze starego filmu „Tabor wędruje do nieba”  (oryg. Табор уходит в небо) (ZSRR, 1975). Kiedy zaczęli rozmawiać o słuchanej muzyce obaj po raz pierwszy przyznali się, że dla każdego z nich ta muzyka jest od dawna ważna i inspirująca, mimo, że jako dzieciom nie pozwalano rozwijać się w tym kierunku. Wtedy pojawił się pomysł, żeby spróbować grać i tworzyć taką i podobną muzykę.

Tak też się stało. A ponieważ obaj zajmowali się m.in. komponowaniem piosenek i muzyki filmowej (ale też innymi projektami muzycznymi) uruchomili swoją sieć kontaktów i szybko znaleźli kolejnych muzyków, którzy zapalili się do tego pomysłu. W taki to właśnie sposób powstał zespół Tibble Transsibiriska, który szybko urósł do sześcioosobowego składu. A miasteczko Tibble, które już wcześniej było ważnym punktem na folkowej mapie Szwecji, zyskało swój własny cygański zespół!

transsibiriska3

Połączenie silnej ekspresji wokalnej z bitami wywodzącymi się z tradycji cygańskiej i dodatkowo z mocą blaszanych instrumentów okazało się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”, niezależnie od miejsca, gdzie pojawiają się ze swoim muzycznym widowiskiem.
Z czasem TIBBLE TRANSSIBIRISKA wytworzył swój własny styl tekstów w języku szwedzkim, ale też mnogością cygańskich odnośników i zapożyczeń, coś co okazało się absolutną nowością na szwedzkiej scenie muzycznej. Debiutancka płyta została bardzo dobrze przyjęta przez recenzentów i zaowocowała licznymi trasami koncertowymi w całym Skandynawii. Zespół został zwycięzcą 2016 w Dalecarlia Music Awards w kategorii „Najlepsza muzyka folkowa”!

Szwedzkie dziedzictwo muzyczne i wrodzona pasja do muzyki  Cyganów z Rosji i krajów bałkańskich sprawiają, że ta grupa utalentowanych muzyków tworzy całkiem nową muzykę, która nie tylko sprawia, że ludzie rwą się do tańca, ale także pokazuje, na czym polega autentyczna inspiracja międzykulturowa!
Ich oryginalne kompozycje kipią energią i emocjami. Niektóre przeszywają serce, a niektóre są żywe i skoczne.

Drugi album zespołu pt. „Duj” zebrał świetne recenzje w wielu magazynach specjalizujących się w tym co określamy mianem World Music. fRoots nazwał ją „jedną z najbardziej pasjonujących płyt roku”. Album trafił również na listę Transglobal World Music Chart i zaczął być grywany w licznych rozgłośniach radiowych na całym świecie.
W lutym 2018 roku zespół zaskoczył fanów czymś zupełnie nowym, wydając album z dj’skimi remixami swoich utworów.

Tibble Transsibiriska wystąpi po raz pierwszy w Polsce, gdzie? Na 6. Pannonica Folk Festival!

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami

skład zespołu
Johan Testad – wokal / gitara
Jonas Runefelt – domra/ wokal
Mats Jonsson – tuba
Alexandra Särström – saksofon / akordeon / wokal
Martin Kjellgren – perkusja / wokal
Emil Rotsjö – skrzypce / wokal