Jak młode pędy winorośli – Babra

Muzyka Babry jest esencją różnorodnej południowo-słowiańskiej muzyki, aczkolwiek na swój sposób świeżą dzięki dodaniu do niej własnych kolorów i odcieni. Jakiś krytyk muzyczny przyrównał je do zielonej barwy młodych pędów winorośli.

Zespół Babra tworzy piątka przyjaciół. Jedyna kobieta w składzie zespołu jest solistką i dodatkowo gra na kontrabasie w swoim niepowtarzalnym stylu . Młodzi muzycy zaczęli grać ze sobą w jednym zespole jeszcze na studiach w Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie.

babra-original

Częściowo z powodu rodzinnych korzeni, muzyczna tożsamość zespołu jest zasadniczo determinowana przez dwa miejsca na Węgrzech, powiat Bács-Kiskun i stołeczny wielokulturowy Budapeszt. Zespół Babra szybko zyskał w Budapeszcie popularność jako jeden z lepszych zespołów miejskich prezentujących muzykę tradycyjną. Różniący się od innych tym, ze śmiało eksplorujący muzyczne tradycje regionu bałkańskiego, i eksponujący w swojej muzyce instrument tambura pochodzący z południowych rubieży niziny Panońskiej, skąd od południowych Słowian trafił do muzyków węgierskich i cygańskich.


Młody zespół miał okazję dwukrotnie reprezentować Węgry na ważnych wydarzeniach dla branży muzycznej. Podczas Womexu w Budapeszcie w 2015 r oraz podczas Budapest Ritmo w 2016 r.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi na rozpoczęcie Pannonica Folk Festival w 2018 r.

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami