Ikona bałkańskiej muzyki Goran Bregović – gwiazdą tegorocznej Pannoniki

Najbardziej znany muzyk Bałkanów, uwielbiany przez polską publiczność, Goran Bregović,  będzie gwiazdą siódmej edycji festiwalu Pannonica, który jest najważniejszym w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie świętem kultury bałkańskiej. Tradycyjnym miejscem, gdzie zjawi się najbardziej kolorowa i roztańczona publiczność w Polsce będzie plenerowa wioska festiwalowa i „scena w krzakach” nad Popradem.

Goran Bregović jest najsłynniejszym muzykiem regionu bałkańskiego. Syn Serbki i Chorwata jest doskonałym wyrazicielem emocji targających mieszkańcami bałkańskiego tygla. Wrodzone wyczucie rytmu i harmonii scenicznej sprawiają, że jego koncerty są jednymi z najbardziej oszałamiających i atrakcyjnych widowisk.

W piątek 30 sierpnia Goran Bregović w towarzystwie legendarnej już Orkiestry Weselno – Pogrzebowej przedstawi polskiej publiczności swoje największe, doskonale znane w naszym kraju przeboje oraz utwory z ostatniego, świetnie przyjętego przez krytyków na całym świecie albumu – „Three Letters from Sarajevo” (koncert jest częścią europejskiej trasy koncertowej pod tym samym tytułem).

Niesamowita energia, która przepełnia twórczość kompozytora, zjednuje mu rzesze fanów, przyprawia o zawrót głowy i porywa do tańca. Występy Gorana Bregovića z Orkiestrą Weselno – Pogrzebową to intensywne, egzotyczne widowisko, które przynosi przyjemność widzom w każdym wieku. A dla fanów festiwalu Pannonica to najbardziej wyczekiwane wydarzenie, klasyka gatunku, której nie mogło zabraknąć na scenie „w krzakach nad Popradem”.

To będzie prawdziwa wybuchowa mieszanka różnych kultur i nacji. Muzyka Gorana Bregovića to synteza cygańskich rytmów i europejskich akordów. Charakterystycznym rysem jego utworów jest zapadające w pamięci ciepłe brzmienie orkiestry dętej i tradycyjna wielogłosowość. Kompozytor i gitarzysta otwarcie przyznaje się do tego, że kocha rock’n’rolla i sam dyryguje orkiestrą grając na gitarze elektrycznej i nie pozwalając roztańczonej publiczności na chwilę oddechu. Twórczość Bregovića jest jedyna w swoim rodzaju. W jawny sposób odwołuje się do słowiańskiej tradycji. Żaden inny kompozytor nie odważyłby się połączyć bułgarskiej polifonii, orkiestry dętej i piosenek popowych.  Artystę cechuje kosmopolityzm i umiejętność łączenia wielu gatunków muzycznych. Udało mu się znaleźć wspólny język i stworzyć „artystyczny duet idealny” z pochodzącym również z Sarajewa, wybitnym reżyserem, Emirem Kusturicą. Owocem tej współpracy były wybitne i niepokojące filmy: Czas Cyganów, Arizona Dream i Underground. Za muzykę do tego ostatniego filmu, Bregović otrzymał Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes w 1995 roku. Było to dla niego drugie wyróżnienie. Rok wcześniej  Bregović odebrał nagrodę za mistrzowskie arcydzieło, jakim była muzyka do filmu Królowa Margot.

W drugim dniu festiwalu Pannonica 2019 koncert Gorana Bregovića z Orkiestrą Weselno – Pogrzebową będzie ostatnim finałowym koncertem dnia (piątek 29.VIII. 2019). Wcześniej (od godz 18.00) na tej samej scenie zaprezentują się: francuski Aalma Dili, węgierski EtnoRom, oraz Agam Strug (pl) z zespołem.

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami