Kommuna Lux czyli szczypta Odessa Gangsta Folk’u

„W Odessie ludzie odnajdują się razem. W Odessie wszyscy będą się śmiać i śpiewać”.

Kommuna Lux potwierdza te słowa ze starego dwuwierszu, używając własnego stylu „Odessa Gangsta Folk”, który oznacza porywającą muzykę klezmerską i piosenki z półświatka z ich rodzinnego miasta.
Gdy myślimy o odesyjczykach czy raczej o Odessytach (jak sami siebie nazywają) na myśl przychodzą takie skojarzenia jak swobodny styl życia, bardzo szczególne poczucie humoru i tolerancja. Miasto ma liczną i wpływową społeczność żydowską  i znane jest  jako miejsce narodzin specyficznego, odesskiego stylu chanson jako niezależnego gatunku. Te utwory często powstały ponad 100 lat temu w Odessie (i w ciągu następnych dziesięcioleci) pomimo wielu zakazów, zyskały wielka popularność w całym Związku Radzieckim. Klimat bohemy i półświatka tworzony  przez wokalistę Bagrata Tsurkana i jego uroczych kompanów, grających te radosne piosenki i melodie z Odessy i całej Europy Wschodniej odnajdujemy w pikantnych aranżacjach zespołu Kommuna Lux.


Muzycy mają na swoim koncie hałaśliwe flash moby na słynnym miejskim targu rybnym Privoz, w starej drewnianej linii tramwajowej numer 5, na promenadzie Primorsky Boulevard i na zardzewiałych kołyszących się łódkach na popularnej plaży Lustdorf, wprowadzając w zakłopotane tłumy Odesytów.
Atmosfera na koncertach Kommuny Lux jest absolutnie wyjątkowa – w powietrzu unosi się morska aura, a także typowy ponadczasowy humor ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego.

Żydowskie powiedzenie „Zawsze jest żywa ryba” w stylu Odessy charakteryzuje energetyczne show zespołu, które zawiera masę drżących rytmów, orzeźwiającej anarchii i mnóstwa żądzy życia!
Występ Kommuny Lux na festiwalu Pannnonica przypada w czasie wojny w Ukrainie, co dodaje mu szczególnego kontekstu i czyni go jeszcze ważniejszym dla pannonicznej społeczności.

Jeśli jeszcze nie masz karnetu na 9. Pannonica Festival 2022, kliknij w link, który prowadzi prosto do >>> sklepu internetowego z biletami.