Zűrös Banda – prawdziwie pannoński mix.

Muzyka zespołu Zűrös Banda, który powstał W 2013 r, łączy różne wschodnioeuropejskie i bałkańskie tradycje muzyczne – rumuńską, węgierską, macedońską, cygańską, serbską – z jazzem i współczesną muzyką taneczną. Z tej mieszanki, która obejmuje różne kultury i style muzyczne, powstaje unikalny muzyczny wizerunek zespołu Zűrös. Ich koncerty cechuje siła, rozmach i energia.
Zűrös Banda została założona przez znanych węgierskich muzyków tamtejszej sceny world music, którzy są też pasjonatami nuty bałkańskiej.

Varga Kornél  gra na gitarze, Branka śpiewa, János Lang to mistrz skrzypiec; Péter Bede gra na saksofonie, fletach oraz różnych piszczałkach, Bence Babcsán  na saksofonie i klarnecie, Boros Attila na gitarze basowej; domeną Kertésza Ákosa są instrumenty perkusyjne – wszelkie bębny i perkusja.
Już nawet ze składu widać, że muzycy nie są rekonstruktorami i że używają nie tylko akustycznych instrumentów. Tworzą własne aranżacje i łączą tradycję z różnymi gatunkami – w tym z jazzem i muzyką współczesną.

Ważną, a nawet dominującą częścią repertuaru zespołu Zűrös Banda jest muzyka z Bałkanów. Na koncertach słychać nuty węgierskie, rumuńskie, macedońskie, bułgarskie, serbskie. Ważne jest to, że te autentyczne melodie są zagrane na współczesnych instrumentach, Powstał z tego ciekawy i oryginalny mix. Takie połączenie dobrze składa się w nową całość, tworzy świetną, bałkańską muzykę, zawsze żywiołowo odbieraną przez publiczność festiwalu Pannonica.

Jeśli jeszcze nie masz karnetu na 9. Pannonica Festival 2022, kliknij w link, który prowadzi prosto do >>> sklepu internetowego z biletami.