Letnie kino Pannoniki!

Na wielkim ekranie, tuż po wieczornych koncertach zapraszamy na pokazy filmów dokumentalnych prezentowanych na edycjach „Festiwalu Filmów Świata Trzy Żywioły”

Wszystkie filmy pokazywane będą z polskimi napisami.

Pretty Dyana

reż. Boris Mitić, Serbia 2003, 45 min.
„Prawdziwa saga serbskiego… recyclingu. Ten film rozbawi was do łez!”
Finezja żyjących na obrzeżach Belgradu Romów nie zna granic: Citroeny 2CV po drobnych modyfikacjach zamieniają się w ich rękach w kosmiczne pojazdy, patrolujące następnie miasto w poszukiwaniu złomu, kartonów i wszystkiego, co da się sprzedać lub powtórnie zastosować. Przekształcone, zrekonstruowane, upiększone – maszyny stają się z czasem członkami rodzin i podstawowymi narzędziami pracy żyjących na granicy nędzy romskich rodzin. Ciepły, niepozbawiony ironii filmowy obraz kulturowego recyclingu – rzecz o tym, jak wiele zdziałać można dzięki kreatywności i pomysłowości w najtrudniejszych nawet warunkach.

Opowieści cygańskiego taboru

Reżyseria: Jasmine Dellal, USA, 2006115 min.
„Cygańska wersja Buena Vista Social Club!”

Fascynujący dokument muzyczny przedstawiający historię Cyganów z różnych stron świata, która swoim bogactwem nie ustępuje muzyce przez nich wykonywanej. Niezwykłe tournee po USA zespołów z Indii, Hiszpanii, Macedonii i Rumunii, ozdobione wizytami w ich małych ojczyznach.

Film funkcjonuje na trzech poziomach, które obejmują: zapis koncertów zarejestrowanych za pomocą kilku kamer i będącego prawdziwą ucztą muzyczną; autentyczne sceny z życia, przestawiające muzyków z daleka od świateł sceny, w ich rodzinnych domach w Hiszpanii, Macedonii, Rumunii i w Indiach, utrzymujących równowagę pomiędzy tradycją a nowoczesnością, obowiązkami rodzinnymi i zawodowymi; oraz materiał filmowy o kulisach pracy artystów poznających się nawzajem i zaprzyjaźniających się w trakcie trasy koncertowej. Te trzy elementy stanowią o bogactwie konstrukcji filmu.

„W trakcie produkcji filmowaliśmy ślub w Rumunii, urodzonych pod nieszczęśliwą gwiazdą kochanków w Indiach i wypełnione muzyką czuwanie przy zwłokach oraz pogrzeb starszego rumuńskiego skrzypka, który był jednym z głównych bohaterów w filmie. W Macedonii jeden z naszych śpiewaków został wybrany do piastowania funkcji publicznej, a wszyscy sąsiedzi urządzili paradę z instrumentami dętymi, aby uczcić obrzezanie nowonarodzonego synka jednego z muzyków. Jednak podczas tournée w Kalifornii zdarzało się, że pracownicy hoteli nie chcieli zapewnić noclegów zespołom tłumacząc, że „boją się Cyganów”. Prawie połowa filmu rozgrywa się poza sceną, pośród podobnych wydarzeń codziennego dnia. W każdym zespole jest od pięciu do dwunastu muzyków, ale my koncentrujemy się tylko na jednym lub dwóch bohaterach z każdego zespołu, tak abyśmy mogli poznać ich bliżej”.

Goodbye, How Are You?

reż. Boris Mitić, Serbia 2009, 60 min.

„Każdy kto oglądnie ten film zada sobie pytanie – skąd ten facet bierze pomysły? Po prze rewelacyjnym „Pretty Dyana” to kolejny dokument, który powala z nóg”

Zgodnie z podtytułem, to satyryczna bajka dokumentalna. Film został zrealizowany w Serbii w latach 2003-2009. Boris Milić – pomysłodawca, reżyser, twórca scenariusza, producent i operator – prezentuje autorską …opowieść o serbskiej współczesności. Jest to historia subiektywna, sklejona z obrazów codzienności zaobserwowanych z dużą wnikliwością…i wrażliwością wizualną. Kamera chwyta prawdziwe perełki, tworząc wielobarwną mozaikę, w której spotykają się: lokalny klimat, rzeczywistość społeczno-polityczna Serbii, przemiany gospodarcze, specyficzne przejawy mentalności, okruchy tradycji i materialna tkanka kultury. To wszystko zostało okraszone specyficznym, bałkańskim humorem i dystansem nawiązującym do dokumentów takich jak znana z polskich ekranów „Księga Rekordów Szutki”.

Księga rekordów Szutki

reż. Aleksandar Manic, Serbia i Czarnogóra, Czechy, 2005, 80 min.
„Jak w czeskim kinie, jak u Felliniego, jak u Kusturicy – a jednak zupełnie inaczej” 

Szutka to nie tylko największe skupisko Romów na Bałkanach, a może i na świecie, ale także miasto rekordów. Nieważne, w jakiej konkurencji, ważne, żeby być najlepszym. W wywołującej chwilami zawrót głowy podróży poznajemy kolejne barwne charaktery: derwisza, który wie jak się zdematerializować w Shutce i przenieść prosto do Ameryki; autora wielkiego słownika, który już niedługo, być może, będzie na ukończeniu; znachorów odczyniających uroki; śpiewaków nagrywających wideoklipy; dumnego z młodej żony Alfonso; transseksualistę Fazliego, walczących o palmę pierwszeństwa bokserów i sprzątającego groby Zado. Wszyscy są w czymś najlepsi. Wszyscy są mistrzami.

Olśnieni defiladą mieszkańców i ich osiągnięciami, uczymy się pasjonujących rzeczy, na przykład jak się zachować, spotykając wampira. Naszym przewodnikiem jest Doktor Koljo – postać z filmu ?Czarny kot, biały kot? Emira Kusturicy. Manic z podobną brawurą i ciepłem stworzył swój niekonwencjonalny dokument, kolorowe sekwencje, filmowane dynamiczną kamerą, która nie boi się zaglądać bohaterom w oczy – przetykając czarno-białymi wysmakowanymi obrazami jak z wczesnych filmów Felliniego.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:

2006 – Nagroda Publiczności na One World Film Festival w Pradze
2006 – Grand Prix na MFF w Ourense
2006 – Nagroda FIPRESCI i Nagroda Publiczności na Festiwalu Filmów Serbii i Czarnogóry
2006 – Nagroda Publiczności w kategorii „Najlepszy niehiszpańskojęzyczny film” na Documenta Madrid
2005 – Nagroda Filmowa Amnesty International na MFF w Lublanie