Söndörgö – najzwinniejsze palce w branży :-)

„Szybcy i wściekli”, „Najzwinniejsze palce w branży world music” – tak w materiałach promocyjnych zwykł określać Söndörgö ich wydawca; Riverboat Records.

Obecnie Söndörgö – to jedna z najbardziej ekscytujących i rozchwytywanych grup world music na Węgrzech. Styl muzyczny, w jakim grają, jest niezwykle atrakcyjny, ale mocno różni się od tradycyjnej, węgierskiej muzyki w której główną rolę odgrywają skrzypce. Oryginalnym pomysłem i swoistą misją muzyków Söndörgő jest rewitalizacja muzycznego dziedzictwa Serbów i Chorwatów, którzy przed wiekami osiedlili się w różnych regionach Węgier. Muzyka tej grupy etnicznej została przed laty dobrze udokumentowana chociażby przez Bélę Bartóka and Tihamera Vujicsisa.

Większość tych południowo-słowiańskich enklaw powstała wzdłuż Dunaju, a jedną z najbardziej żywotnych jest Szentendre.

To właśnie w tym, niezwykle malowniczym, podstołecznym miasteczku z inicjatywy pochodzących z bardzo muzykalnej rodziny, nastoletnich wówczas braci Eredics został powołany w 1995 roku zespół  Söndörgö. W przeciwieństwie do większości grup grających muzykę bałkańską, Söndörgő nie jest orkiestrą dętą, ale reprezentuje model zespołu tamburowego (tamburitza band) charakterystyczny dla rejonów międzyrzecza Sawy i Dunaju; np. Slawonii i Wojwodiny. Tambura jest małym instrumentem strunowym podobnym do mandoliny. W składach zespołów tamburowych występuje najczęściej kilka odmian tambur, a czasem dodatkowo też akordeon i różne instrumenty dęte drewniane. 

Przełomem w karierze zespołu był album powstały we współpracy z Ferusem Mustafovem zatytułowany „Söndörgő & Ferus Mustafov in Koncert” (2006). Album ten uzyskał świetne recenzje na łamach renomowanych czasopism muzycznych i zaowocował szeregiem zaproszeń do sal koncertowych. 

IMG_9056

Kolejny album „Tamburising – Lost Muzyka z Bałkanów” z gościnnym wokalem Antal Kovacs i Katya Tompos został wydany przez Harmonia Mundi / Świat Village w 2011, wprowadził muzykę Söndörgő do 60 krajów i uczynił ich jednym z najbardziej poszukiwanych zespołów z Węgier. Koncertują w całej Europie i w USA (m.in. festiwale: ROSKILDE, WOMAD, Sziget, Babel Med).

Następna płyta „Tamburocket” z 2014 r to w zamiarze zespołu kolejny etap twórczych poszukiwań z wykorzystaniem tradycyjnych melodii i pieśni z węgierskich annałów i opracowań etnograficznych, ale także eksperymentów w kierunku nowoczesnych brzmień. W tym samym roku zespół otrzymał prestiżową „Kossuth Prize”, która jest jedną z najważniejszych i prestiżowych nagród węgierskich w dziedzinie kultury.

Zespół jest już dość dobrze znany polskiej publiczności i zawsze gorąco przez nią odbierany. Wystąpił w naszym kraju kilkukrotnie m.in. na poznańskim Ethno Porcie i podczas Sabałowych Bajań. Warto pamiętać, że po raz pierwszy do naszego kraju Söndörgő przyjechał na zaproszenie …a jakże, Festiwalu Pannonica! Było to podczas pierwszej, pionierskiej edycji Pannoniki we wrześniu 2013 roku. Każdy kto brał udział w tym koncercie zapamiętał bez wątpienia jego wyjątkowy klimat i energię.

Skład zespołu*:

Attila Buzás – bass tambura, śpiew
Áron Eredics – tambura, alt tambura, darbuka, tapan, śpiew
Benjamin Eredics – kontra tambura, trąbka, śpiew
Dávid Eredics – tambura, alt tambura, kaval, klarnet, saksofon, śpiew
Salamon Eredics – akordeon, flet, alt tambura

sondorgo

*Áron, Benjamin, Salamon to rodzeni bracia, a Dávid jest ich kuzynem.

A oto kilka fragmentów recenzji z prasy światowej:

„Söndörgö sound like a world-class band” / „Sondorgo brzmi jak światowej klasy zespół“. Robin Denselow, „The Guardian”

„Sondorgo are providing themselves to be one of Europe’s most versatile and exciting band“ / „Sondorgo zmierza do tego, żeby być jednym z najbardziej wszechstronnych oraz ekscytujących zespołów europejskich“. Simon Broughton, „Songlines Magazine”

“The tambura is a mandolin-style instrument with a wide expressive range, and thanks to Söndörgö, it’s achieving a new popularity” / „Tambura to instrument podobny do mandoliny, mający duże możliwości ekspresji, dzięki Söndörgö zdobywa nową popularność”. Michael Church, Independent

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami