Kałe Bała – zaczęło się od fascynacji muzyką węgierskich Cyganów

Teresa Mirga – cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś.
Wywodzi się z Cyganów Karpackich (Bergitka Roma), jednej z czterech grup cygańskich w Polsce. Ta właśnie grupa od kilku wieków prowadzi osiadły tryb życia. Swoją twórczość prezentuje podczas solowych występów oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała, który jest aktywny od 1992 roku.
Obok utworów własnych Teresy Mirgi oraz starych pieśni Cyganów Karpackich (purane gila) w tradycyjnych i w zupełnie nowych opracowaniach zespół wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Cyganów na Węgrzech, Słowacji i Bałkanach. 
„Na początku lat 90. poznałam świat muzyki Cyganów węgierskich i odkryłam jej bliskość z tym, co w mojej duszy gra. Ich muzyka bardzo mnie zainspirowała do stworzenia własnych utworów o podobnym charakterze. Urzekł mnie śpiew z bardzo ubogim instrumentarium. Ale pokochałam też muzykę Cyganów rumuńskich, znalazłam się na Bałkanach, a nawet w Grecji. Tak więc moje wędrówki muzyczne sprawiły, że w naszym repertuarze znalazły się klimaty z tych właśnie obszarów muzycznych” – wspomina Teresa Mirga.

Podczas trwającej ćwierć wieku działalności zespół Kałe Bała wydał kilka płyt, m.in:
– „Pieśni wielkopostne i żałobne”
– „Od Bałkan do Karpat”
– „Kaj Treder Romałe” (Dokąd wędrujecie Cyganie)
– „Niewiele nam trzeba : pieśni z Czarnej”
– „Ćori som me” (Jestem bieda)
– „Mire Gila”
– „Khoro”

Zrzut ekranu 2017-05-06 o 19.40.39
Zespół Kałe Bała brał udział w licznych festiwalach i konkursach. Koncertował także za granicą (Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania, Czechy, Węgry). Podczas trasy koncertowej po Niemczech grał razem z Taraf de Haidouks, we Wrocławiu – z zespołem Etnorom, w Kokawie z Romano Drom, Teatrem Romathan, a w Krakowie na Błoniach z Gipsy Kings, Brothers itd. Poezja Teresy Mirgi została wydana w trzech tomikach wierszy: Soske kawka? (1992), Pieśni z Czarnej Góry (1999) oraz Wiersze i pieśni (2006).

Od kilku lat do cygańskich muzyków z zespołu Kałe Bała dołączyli muzycy nieromscy. Tak ten proces tłumaczy sama `Teresa Mirga: „Świat pędzi jak bardzo szybki pociąg i ludzie podążają za nim, równie szybko więc i Romowie emigrują. Najczęściej do Anglii, więc i muzycy wyjechali, a starsi po prostu wymarli. W Polsce południowej brakuje muzyków cygańskich. Sama tego doświadczam, dlatego w skład Kałe Bała weszli od kilku lat górale. Dodam, że nasza współpraca jest owocna”.

Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie, za pomocą których Cyganie wyrażali niegdyś swe najgłębsze uczucia, muzycy Kałe Bała ożywiają magiczny świat Cyganów Karpackich, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią.

Aktualny skład „Kałe Bała”:
Piotr Hortmanowicz – gitara flamenco
Jacek Kacica – cajón, śpiew
Teresa Mirga – śpiew, gitara klasyczna
Jonasz Mirga – dzban aluminiowy, łyżki
Piotr Ondycz – gitara elektroakustyczna
Maciej Rybka – akordeon, śpiew

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami